Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek godz. 15.40

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 października godz. 15.40

*Przegląd wiadomości ze spółek, poniedziałek 12 października godz. 15.40 *

AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA

Stypendia dla trzech studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w ramach programu stypendialnego "A2 do kariery" ufundowała Autostrada Wielkopolska. Od stycznia do czerwca 2013 roku spółka wypłaci każdemu stypendyście 7,2 tys. zł.

W trakcie trwania programu stypendialnego, studenci będą przygotowywali m.in. materiały filmowe dotyczące autostrady. Ich prace trafią do internetu i będą prezentowane m.in. za pośrednictwem witryn uczelni i spółki na portalach społecznościowych.

Rzeczniczka spółki Zofia Kwiatkowska podała, że stypendystami mają szanse zostać studenci, którzy przygotują krótki materiał filmowy, dotyczący zagadnienia wpływu autostrad na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

PGNiG

PGNiG podtrzymuje, że do połowy listopada złoży wniosek do URE o taryfę gazową obowiązującą od stycznia 2013 roku. Nie wycofa odwołania od negatywnej decyzji URE w sprawie korekty, o którą spółka wnioskowała w czerwcu tego roku - powiedziała podczas telekonferencji Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

"W ciągu najbliższych dni, do 15 listopada złożymy wniosek do URE o taryfę od stycznia 2013 roku" - powiedziała prezes.

Poinformowała, że przy wyliczaniu taryfy spółka weźmie pod uwagę trzy czynniki.

"Po pierwsze, przez ostatnie trzy kwartały spółka miała straty w segmencie obrotu. Po drugie, miała być znacząca podwyżka taryfy od czerwca tego roku, a jej nie było. Po trzecie, planujemy znaczące inwestycje. Trzeba zbilansować wszystkie te czynniki i wyliczyć taryfę" - powiedziała.

Poinformowała, że spółka nie chce oddawać wszystkich oszczędności wynikających z renegocjowanej umowy z Gazpromem na odbiorców.

W październiku PGNiG odwołał się od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) odmawiającej zatwierdzenia korekty taryfy PGNiG, o którą spółka wnioskowała w czerwcu tego roku.

"Nie wycofamy odwołania (od decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - przyp. PAP). Dotyczyło ono decyzji odnośnie drugiej połowy tego roku" - powiedziała prezes Piotrowska-Oliwa, podkreślając, że decyzja regulatora miała znaczący wpływ na wyniki grupy.

PKN ORLEN

W ramach poszukiwań gazu łupkowego PKN Orlen ukończył wiercenie otworu horyzontalnego we wsi Syczyn (Lubelskie). Kolejnym etapem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych będzie zabieg szczelinowania hydraulicznego, a wraz z nim test produkcyjny.

Jak poinformował w poniedziałek PKN Orlen, prace przy drugim otworze poszukiwawczym w Syczynie trwały 39 dni, czyli krócej niż zakładano wcześniej.

"W dalszym etapie prac przewidziano wykonanie pierwszego na koncesjach koncernu zabiegu szczelinowania poziomego odcinka odwiertu" - podał płocki koncern.

Odwiert horyzontalny składa się z odcinka pionowego i poziomego. W Syczynie wiercenie poziomie wykonano na głębokości 2962 metrów, a całkowita długość odwiertu wyniosła 4100 metrów, w tym 1100 metrów to odcinek poziomy.

PKN Orlen podał, że prace na drugim otworze poszukiwawczo-rozpoznawczym w Syczynie "przebiegły w rekordowym tempie" - wstępnie na prace wiertnicze przeznaczono 60 dni, "jednak dzięki precyzyjnemu przygotowaniu planu działań czas ten udało się skrócić do zaledwie 39 dni". Wszystkie prace prowadzono - jak zaznaczył płocki koncern - "w najwyższej trosce o bezpieczeństwo pracowników, dbałość o środowisko i z wykorzystaniem najlepszych technik wiertniczych".

Pierwsze prace wiertnicze w Syczynie PKN Orlen rozpoczął pod koniec 2011 r. Wówczas do analizy laboratoryjnej pobrano 300 metrów próbek rdzenia skalnego. Skały łupkowe zbadano pod kątem zawartości materii organicznej i właściwości mechanicznych. Wykonano także analizę parametrów zbiornikowych łupków w tym rejonie badając ich porowatość, przepuszczalność i podatność na kruszenie.

"Wyniki tych analiz okazały się na tyle zachęcające, że pozwoliły na podjęcie decyzji o kontynuacji prac i wykonaniu pierwszego odwiertu horyzontalnego spółki" - zaznaczył w komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen informował wcześniej, że po wykonaniu otworu horyzontalnego w Syczynie zostanie wykonany zabieg szczelinowania, a wraz z nim test produkcyjny. Kluczowym momentem tego procesu będzie wytworzenie kontrolowanego ciśnienia, pod którym woda wtłoczona do otworu wiertniczego powoduje rozszczelnienie skały. W utworzone w ten sposób szczeliny wpompowany zostanie piasek o odpowiednio dobranej granulacji, co pozwoli na uwolnienie gazu ze skały i umożliwi jego przypływ do otworu i dalej na powierzchnię.

Orlen Upstream, powołana w 2006 r. spółka celowa PKN Orlen do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, posiada obecnie osiem koncesji na poszukiwanie tych surowców w Polsce. Sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny - Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Koncesje obejmują zarówno surowiec ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gaz łupkowy. (PAP)

mb/ pel/ bas/ morb/ rpo/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)