Notowania

wiadomości
06.07.2011 15:08

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 6 lipca godz. 15

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 6 lipca godz. 15

PCC ROKITA

PCC Rokita w tym i najbliższych latach może inwestować po około 100 mln zł rocznie. Firma zwiększa moce produkcyjne i rozwija ofertę o produkty specjalistyczne. Obligacje PCC Rokita zostały w środę wprowadzone na rynek Catalyst. Przedstawiciele firmy nie wykluczają w przyszłości kolejnych emisji obligacji lub nawet debiutu na GPW. Podkreślają jednak, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

"Nasz tegoroczny program inwestycyjny jest mniej więcej na poziomie lat poprzednich. Zamierzamy inwestować podobne kwoty również w najbliższych latach" - powiedział PAP wiceprezes spółki Rafał Zdon.

W ciągu ostatnich pięciu lat spółka zainwestowała ok. 600 mln zł. Wartość inwestycji oscylowała wokół 100 mln zł rocznie.

W środę do obrotu trafiło 150 tys. sztuk obligacji PCC Rokita o cenie emisyjnej 100 zł. Oprocentowanie wynosi 9 proc. w skali roku. Zainteresowanie inwestorów przekroczyło wielkość oferty. Stopa redukcji zapisów sięgnęła 62 proc. Pozyskane środki spółka przeznaczy na modernizację i rozbudowę zaplecza badawczo-rozwojowego (5,25 mln zł), inwestycje w segmencie chlorowym (3 mln zł) i zwiększenie kapitału obrotowego (6 mln zł).

Przedstawiciele PCC Rokita nie wykluczają w przyszłości kolejnej emisji obligacji, w grę wchodzi też debiut giełdowy.

"Wielkość przeprowadzonej właśnie oferty obligacji jest stosunkowo niewielka, chcieliśmy potraktować to jako próbę zmierzenia się z rynkiem. Rozważamy kolejne emisje obligacji w przyszłości lub wejście na giełdę, ale na dziś żadne decyzje jeszcze nie zapadły" - powiedział Zdon.

"Wszystko będzie zależało od naszych planów inwestycyjnych" - dodał.

W minionym roku PCC Rokita miała 914 mln zł przychodów i 17 mln zł zysku netto.

Zdaniem wiceprezesa, spółka osiąga w tym roku dobre wyniki.

"Nasze tegoroczne osiągnięcia napawają optymizmem. Póki co, wyniki firmy rok do roku są lepsze" - ocenia Zdon.

Pytany, czy PCC, właściciel spółki, wyraża zainteresowanie planowaną prywatyzacją polskiej chemii, odpowiedział: "Według mojej wiedzy grupa PCC zamierza skoncentrować się na projektach wewnętrznych".

PCC Rokita produkuje komponenty chemiczne wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Spółka dostarcza półprodukty wykorzystywane w branży tworzyw sztucznych, chemii gospodarczej, przemysłu kosmetycznego, branży chemicznej, sektora budowlanego, przemysłu spożywczego, a także branży tekstylnej i włókienniczej.

W 2010 roku sprzedaż eksportowa stanowiła 48 proc. ogółu sprzedaży spółki. Jej wartość sięgnęła 399 mln zł.

PCC Rokita jest częścią międzynarodowej grupy PCC działającej w segmencie chemii, energii i logistyki. Właścicielem 100 proc. kapitału zakładowego firmy jest PCC SE.

TAURON

Tauron, który wspólnie z PGNiG będzie realizował projekt budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, liczy, że decyzja Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o przyznaniu do 700 mln zł kredytu zapadnie w ciągu tygodnia, dwóch tygodni - poinformował PAP w środę prezes Tauronu Dariusz Lubera.

"Wszystkie dokumenty zostały dostarczone do EBOiR, czekamy już tylko na podpis pod umową. Spodziewam się, że decyzja o kredycie zostanie podjęta w ciągu tygodnia, dwóch tygodni" - powiedział PAP Lubera.

We wtorek Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował w komunikacie, że rozważa przyznanie do 700 mln zł, czyli ok. 175 mln euro, kredytu na budowę bloku parowo-gazowego spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola, utworzonej przez Tauron i PGNiG. EBOiR podał, że kredyt w około 35 proc. pokryje koszty inwestycji szacowanej na około 500 mln euro.

Prezes Tauronu zapewnia, że po uzyskaniu kredytu z EBOiR kwestia finansowania tej inwestycji będzie już domknięta, a po wakacjach nastąpi wybór generalnego wykonawcy.

Wcześniej przedstawiciele spółki informowali, że wstępne oferty na realizację bloku złożone zostały przez pięć konsorcjów. Wśród nich jest konsorcjum, którego liderem jest PBG oraz konsorcjum pod przewodnictwem Polimeksu-Mostostalu.

Projekt budowy bloku gazowo-parowego realizowany będzie wspólnie przez Tauron i PGNiG. Obie spółki podpisały w marcu umowę o funkcjonowaniu Elektrociepłowni Stalowa Wola, umowę o sprzedaży energii elektrycznej i umowę na dostawy paliwa gazowego.

Blok gazowo-parowy o mocy około 400 MWe i 240 MWt ma być oddany do eksploatacji pod koniec 2014 roku.

TAX-NET

TAX-NET zadebiutuje na NewConnect w czwartek, 7 lipca. Spółka pozyskała w ramach oferty private placement ok. 885 tys. zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

W ofercie prywatnej spółki uczestniczyło 28 inwestorów, którzy objęli 232.765 akcji serii D. Natomiast za 50.000 akcji z serii C zostało przejęte biuro rachunkowe Focus.

Pozyskane z oferty środki, w połączeniu z funduszami pochodzącymi z kredytów bankowych oraz z dotacji z UE, mają umożliwić realizację planów akwizycyjnych oraz uruchomienie projektu TAX-NET Direct.

TAX-NET przejęła niedawno biuro rachunkowe Focus. Spółka poinformowała, że niebawem sfinalizuje transakcję przejęcia kolejnej firmy z branży usług księgowych, a równocześnie prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia następnej spółki.

Część środków ma również zostać przeznaczonych na realizację projektu z zakresu e-księgowości TAX-NET Direct, wraz z pakietem usług doradczych.

TAX-NET oferuje usługi z zakresu obsługi: ewidencyjno-rachunkowej, kadrowo-płacowej, doradztwa podatkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Spółka powstała z przekształcenia działającej od 1995 roku Simba s.c. Aktualnie TAX-NET ma cztery oddziały i obsługuje 1.000 podmiotów.

ZAMET INDUSTRY

Zamet Industry, spółka z grupy Famuru, która ma wejść na Giełdę Papierów Wartościowych, prognozuje na 2011 rok wzrost zysku netto do 12,5 mln zł z 9,2 mln zł w roku minionym i wzrost przychodów do 162,2 mln zł ze 107 mln zł - podała firma w prospekcie emisyjnym. Zysk operacyjny ma wzrosnąć do 18 mln zł z 11,7 mln zł.

Zeszłoroczne dane to dane pro-forma. Wyliczenia powstały w związku z przejęciem przez Zamet Industry w maju 2010 roku 100 proc. akcji Zamet-Budowa Maszyn.

Średnia zakładana rentowność na sprzedaży brutto grupy na ten rok wynosi 21 proc.

W prognozie oszacowano, że w tym roku udział w przychodach sprzedaży eksportowej wyniesie ok. 60 proc., co oznaczałoby wzrost udziału o 12 proc. rok do roku.

W pierwszym kwartale tego roku grupa Zametu miała 612 tys. zł zysku netto, 1,3 mln zł zysku operacyjnego i 25,8 mln zł przychodów.

Firma planuje w tym roku inwestycje na poziomie 8 mln zł.

Grupa zajmuje się produkcją urządzeń dźwigowych i przeładunkowych, wciągarek, a także urządzeń do podwodnego wydobycia ropy i gazu, maszyn dla przemysłu hutniczego oraz górniczych.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła pod koniec czerwca prospekt emisyjny Polskiej Grupy Odlewniczej i Zamet Industry, spółek z grupy Famuru. Do obrotu na rynku głównym zostanie dopuszczone 32.428.500 akcji serii A oraz 63.871.500 akcji serii B Zametu Industry.

Strategia Famuru, ogłoszona pod koniec minionego roku, zakłada, że firma skoncentruje się na produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego, a spółki o komplementarnej działalności zostaną wydzielone z grupy i upublicznione. W efekcie na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane będą spółki: Famur (produkcja maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego), PGO (segment odlewniczy) i Zamet Industry (segment budowy maszyn i konstrukcji stalowych).

Wcześniej przedstawiciele Famuru zapowiadali, że zakończenie działań planowane jest na trzeci kwartał 2011 roku. (PAP)

morb/ jow/ asa/ mto/ pr/ jtt/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz