Notowania

wiadomości
10.08.2011 14:59

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15.00

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 10 sierpnia godz. 15.00

Podziel się
Dodaj komentarz

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 10 sierpnia godz. 15.00

ALCHEMIA, SILESIA

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez spółkę Alchemia kontroli nad Walcownią Rur Andrzej. Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Pod koniec maja Alchemia podpisała warunkową umowę z Towarzystwem Finansowym "Silesia" na zakup 54.083 udziałów spółki Walcownia Rur Andrzej z siedzibą w Zawadzkiem, po cenie 776,58 zł za udział. Łączna kwota transakcji wynosi 42 mln zł.

Alchemia jest spółka holdingową, kontrolującą i zarządzającą działalnością prowadzoną przez jej spółki portfelowe zajmujące się m.in. wykonywaniem wyrobów kutych dla różnych gałęzi przemysłu i produkcją rur bez szwu. Walcownia Rur Andrzej produkuje rury stalowe i świadczy usługi dodatkowe, takie jak obróbka mechaniczna elementów metalowych, sprzedaż hurtowa półwyrobów stalowych oraz badania i analizy techniczne. Koncentracja ma polegać na nabyciu przez Alchemię większości udziałów w kapitale zakładowym Walcowni Rur Andrzej.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

BLACK POINT

Sprzedawca tuszy i tonerów do drukarek Black Point prognozuje zysk brutto w 2011 w wysokości 5,3 mln zł przy obrotach na poziomie 72 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Obroty spółki w prognozie są o 1 proc. wyższe niż w roku 2010.

Spółka podała też, że jej celem w 2011 r. jest zwiększenie sprzedaży ilościowej podstawowych produktów o co najmniej 10 proc.

GRUPA KĘTY

Skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wzrósł w drugim kwartale tego roku do 30,9 mln zł z 19,3 mln zł przed rokiem i był nieznacznie wyższy od wcześniejszych szacunków spółki na poziomie 26-28 mln zł.

Zysk operacyjny grupy wzrósł w okresie kwiecień-czerwiec do 41,6 mln zł z 30,2 mln zł i również lekko przekroczył zapowiadane przez spółkę 38-40 mln zł.

Przychody wzrosły do 367,3 mln zł z 286,3 mln zł przed rokiem. Wcześniej Kęty zapowiadały sprzedaż w drugim kwartale 2011 roku na poziomie 350 mln zł.

W drugim kwartale wynik operacyjny segmentu systemów aluminiowych wzrósł do 14,6 mln zł z 10,1 mln zł przed rokiem, segmentu wyrobów wyciskanych do 13,2 mln zł z 8,8 mln zł, a segmentu opakowań giętkich spadł do 11,5 mln zł z 12,5 mln zł. EBIT segmentu usług budowlanych wzrósł do 3,3 mln zł z 2,3 mln zł, a segmentu akcesoriów budowlanych do 118 tys. zł z 74 tys. zł.

Po pierwszym półroczu skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty wzrósł do 49,7 mln zł z 34,3 mln zł rok wcześniej, EBIT do 67,8 mln zł z 48,4 mln zł, a przychody do 693 mln zł z 537,2 mln zł.

"W pierwszej połowie 2011 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły o ok. 29 proc. (...) głównie dzięki ponad 20-proc. dynamice wzrostu sprzedaży ilościowej w segmencie wyrobów wyciskanych oraz dzięki zwiększeniu średniej ceny sprzedaży na skutek wzrostu cen surowca (aluminium wzrosło o ok. 25 proc.) oraz zwiększenia udziału sprzedaży produktów o wyższej wartości dodanej" - podała spółka w komentarzu do raportu półrocznego.

Jak napisano w raporcie, dynamika przychodów ze sprzedaży poszczególnych segmentów biznesowych do klientów zewnętrznych wahała się od 50 proc. w przypadku segmentu usług budowlanych, poprzez ok. 33 proc. w przypadku segmentu wyrobów wyciskanych, 22 proc. w segmencie systemów aluminiowych i 14 proc. w segmencie opakowań giętkich, do ok. 4-proc. spadku w przypadku segmentu akcesoriów budowlanych.

Zysk operacyjny wzrósł w pierwszym półroczu o 40 proc. rok do roku, głównie za sprawą pozytywnego wpływu zmiany stanu zapasów produktów gotowych oraz produkcji niezakończonej.

Grupa zanotowała podobne do zeszłego roku koszty finansowe. Przychody finansowe były natomiast o ok. 3 mln zł niższe ze względu na brak dodatniego wpływu wyceny kredytu walutowego (w pierwszym półroczu 2010 dodatnie saldo z wyceny kredytu walutowego wyniosło ok. 3,2 mln zł).

MNI

MNI chce przeprowadzić skup do 20 proc. akcji własnych - wynika z projektów uchwał na NWZA, które odbędzie się 7 września. Na ten cel spółka może wydać do 79,2 mln zł.

Wrześniowe walne zgromadzenie akcjonariuszy ma upoważnić zarząd do kupowania akcji własnych.

Akcje mają być skupowane w celu umorzenia, finansowania transakcji przejmowania innych podmiotów z rynku, oferowania w ramach programu motywacyjnego kadrze menażerskiej "lub w innych celach, według uznania zarządu, po uzyskaniu stosownej zgody rady nadzorczej".

Upoważnienie do realizacji programu ma zostać udzielone na pięć lat od daty uchwały walnego.

PGE ENERGIA

Zarząd spółki PGE Energia Odnawialna wstrzymał decyzję o złożeniu do KNF prospektu emisyjnego w związku z planowanym IPO ze względu na niesprzyjające otoczenie rynkowe - podała spółka w komunikacie prasowym.

"Obserwując aktualne informacje gospodarcze oraz pogarszające się oczekiwania uczestników rynków kapitałowych zarząd spółki PGE Energia Odnawialna SA, w porozumieniu z menadżerami oferty, wstrzymał decyzję o złożeniu do KNF prospektu emisyjnego przygotowywanego w ramach prac nad pierwszą ofertą publiczną spółki do momentu pełnego ustabilizowania się sytuacji na rynkach finansowych" - napisano w komunikacie.

Pod koniec maja prezes PGE Tomasz Zagroda informował, że oferta publiczna PGE Energii Odnawialnej odbędzie się w czwartym kwartale 2011 roku, najprawdopodobniej w październiku, a wielkość emisji nowych akcji uzależniona będzie od przygotowanych projektów inwestycyjnych.(PAP)

morb/ jtt/ mso/ her/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz