Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 15.15

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 5 grudnia godz. 15.15

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 5 grudnia godz. 15.15

AZOTY TARNÓW/ ZA PUŁAWY

Azoty Tarnów, które od środy działają pod nową marką Grupa Azoty, liczą, że dostaną zgodę Komisji Europejskiej na koncentrację z ZA Puławy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - powiedział dziennikarzom prezes firmy Jerzy Marciniak.

"Jest formalny wniosek w Komisji Europejskiej, który teraz podlega analizom. Komisja (...) aktualnie nie ma dodatkowych pytań. Natomiast zwraca się do naszych konkurentów na rynku o ich opinię na temat konsolidacji" - powiedział Marciniak.

"Zgodnie z naszym harmonogramem decyzja powinna być wydana w tym roku, co oznacza, że liczymy, iż ukaże się przed Świętami, ponieważ Komisja Europejska nie pracuje w okresie od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli" - dodał.

Zapytany o ocenę proponowanej przez PGNiG skali obniżki cen gazu dla firm chemicznych, odpowiedział, że spółka spodziewała się, że będzie to nie więcej niż 4-5 proc.

Propozycja PGNiG, rozpatrywana obecnie przez URE, zakłada obniżkę dla chemii na poziomie 3,3 proc.

Od 5 grudnia spółki tworzące grupę działają pod nową marką, Grupa Azoty. Prezes poinformował, że kwoty związane ze zmianą marki będą stosunkowo niewielkie, rzędu 2 mln zł.

GTC

Globe Trade Centre przedłużyło, poprzez emisję nowych obligacji, zapadalność wcześniej wyemitowanych obligacji o wartości ponad 21 mln euro, podlegających wykupowi w 2014 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

"Jest to uzupełnienie wcześniejszej, podobnej transakcji o wartości 50 mln euro. Tym samym, GTC przedłużyła zapadalność obligacji o łącznej wartości ponad 70 mln euro, co stanowi element strategicznego planu spółki w zakresie poprawy bilansu oraz płynności finansowej" - napisano w komunikacie prasowym.

GTC wyemitowało 884 obligacje o łącznej wartości nominalnej 88,4 mln zł. Obligacje będą podlegać częściowemu wykupowi w trzech równych transzach w latach 2017-2018, a datę ich ostatecznego wykupu ustalono na koniec kwietnia 2018 roku.

Odsetki od wyemitowanych obligacji są płatne w okresach półrocznych w oparciu o stopę WIBOR dla depozytów sześciomiesięcznych oraz marżę w wysokości 4 proc. w stosunku rocznym.

"W celu dalszego oddłużenia, spółka nabyła od obligatariuszy i umorzyła dodatkowe 354 istniejące obligacje o wartości około 8 mln euro. Cena ich nabycia wyniosła 96,48 proc. ich wartości nominalnej" - napisano.

GTC planuje wprowadzenie nowych obligacji do alternatywnego systemu obrotu do końca stycznia 2013 roku.

PERŁA BROWARY LUBELSKIE SA

Dwa nowe piwa wprowadza na rynek spółka Perła Browary Lubelskie - "Perła Winter" oraz "Lubelskie - Koźlak"

"Perła Winter" - zaprezentowane przez spółkę w środę w Lublinie - to piwo smakowe o 5 proc. zawartości alkoholu. Ma swoim składzie naturalne soki - jabłkowy i z czarnego bzu - oraz naturalne aromaty z dzikiej róży i czarnego bzu, które nadają piwu ciemnoróżowy kolor. Piwo ma być sprzedawane m.in. w białych przezroczystych butelkach.

"Kompozycja smakowa została stworzona przez pracowników browaru. To nie jest kupiona gotowa receptura, tylko w wyniku wielu prób doszliśmy do takiego smaku" - powiedział dyrektor operacyjny Perła - Browary Lubelskie Andrzej Stawiszyński.

"Lubelskie - Koźlak" to mocne piwo ciemne, ważone z jęczmiennego słodu, długo leżakujące. Zawiera 6,8 proc, alkoholu. "Perła dotychczas nie miała w swojej produkcji piw typu koźlak. Stworzyliśmy takie piwo w naszym browarze pierwszy raz" - powiedział dyrektor Browaru Perły w Lublinie Michał Kempa.

"Lubelskie Koźlak" będzie sprzedawane - w puszkach i butelkach zwrotnych 0,33 l - głównie na terenie województwa lubelskiego.

W październiku Perła - Browary Lubelskie prezentowała inne nowe piwo "Browar Parowy Vetter" - jasny lager o 5,8 proc. zawartości alkoholu i wyraźnym smaku goryczki chmielowej. Nazwa piwa nawiązuje do historii browaru w Lublinie, którego twórcą i pierwszym właścicielem był przemysłowiec Karol Rudolf Vetter.

Obecnie spółka przygotowuje się do uruchomienia produkcji piwa w zabytkowym browarze, który wydzierżawiła w Zwierzyńcu (Lubelskie). Piwo tam wyprodukowane ma trafić na rynek w przyszłym roku. Umowa o dzierżawie browaru na 15 lat, podpisana ze starostą zamojskim, przewiduje m.in., że po okresie rozruchu w Zwierzyńcu ma być produkowane co najmniej 10 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Perła - Browary Lubelskie jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce, produkcję piwa prowadzi w zakładzie w Lublinie. Spółka ma ok. 3 proc. udział w rynku piwa.

RAIFFEISEN BANK/POLBANK EFG

Fuzja operacyjna Raiffeisen Banku Polska z Polbankiem EFG powinna zakończyć się w I połowie 2014 roku. Połączony bank rozpocznie w 2013 roku program restrukturyzacji w ramach, której planowana jest redukcja zatrudnienia o około 800 osób - poinformował Raiffeisen w środowym komunikacie.

We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie Raiffeisen Bank Polska i Polbank EFG. Raiffeisen Bank Polska powiększony o wniesiony majątek Polbank EFG, będzie działał na rynku pod marką Raiffeisen Polbank.

"Planuje się, że fuzja prawna obu banków wejdzie w życie na przełomie roku. (...) Decyzja nadzoru umożliwia podjęcie kolejnych działań zmierzających do pełnego zintegrowania obu instytucji. Fuzja operacyjna powinna zakończyć się w I połowie 2014 r." - napisano w komunikacie.

Bank podał, że jednym ze sposobów na osiągnięcie synergii kosztowych jest optymalizacja sieci oddziałów i zatrudnienia i w 2013 roku bank rozpocznie program restrukturyzacji.

"Redukcje będą dotyczyć ok. 800 osób, czyli 12 proc. załogi, by w końcu 2015 r. bank osiągnął zatrudnienie na poziomie ok. 6000 pracowników. Ograniczenie liczby etatów obejmie głównie segment detaliczny oraz częściowo centrale obu banków" - napisano w komunikacie. (PAP)

seb/ pel/ ana/ jow/ morb/ asa/ ren/ MKI/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)