Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przegląd wiadomości ze spółek, środa godz. 20

0
Podziel się:

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 14 sierpnia godz. 20

Przegląd wiadomości ze spółek, środa 14 sierpnia godz. 20

ENERGOMONTAŻ-POŁUDNIE

Zarządca Energomontaż-Południe w upadłości układowej zdecydował o złożeniu do sądu wniosku o zmianę trybu postępowania upadłościowego z postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na tryb postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku - poinformowała spółka w komunikacie.

"W opinii (...) biegłych rewidentów spółka nie jest obecnie w stanie wykonać układu opartego na podstawie przedstawionych propozycji układowych. Nie jest możliwe uzyskanie w krótkim czasie poziomu sprzedaży generującego zysk" - napisano w komunikacie.

"Status podmiotu w upadłości, wysoki stan zadłużenia spowodowały, że w wysokim stopniu została ograniczona zdolność spółki do pozyskiwania nowych kontraktów. Ponadto rozmiary prowadzonej przez spółkę działalności, a z drugiej strony deficytowość podstawowej działalności operacyjnej powoduje, że spółka nie jest w stanie obecnie ani w całym 2013 r. uregulować zobowiązań" - dodano.

Spółka podała, że zarządca zdecydował o rozpoczęciu procedury zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

"Zamiarem zarządcy jest, aby w ZCP znalazła zatrudnienie jak największa część pracowników emitenta. W konsekwencji zarządca również w dniu 14 sierpnia 2013 r. zlecił dokonanie niezależnej wyceny ZCP spółki. W przypadku pozytywnego zakończenia przetargu na zbycie ZCP dalsza działalność operacyjna emitenta będzie kontynuowana przez przyszłego nabywcę" - napisano w komuniakcie.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód ogłosił w styczniu upadłość Energomontażu Południe z możliwością zawarcia układu.

Zarząd Energomontażu w sierpniu 2012 r. zdecydował o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości układowej spółki. Propozycje układowe miały zakładać m.in. 39 proc. redukcję wierzytelności powyżej 100 tys. zł.

Spółka informowała wcześniej, że przyczyną jej sytuacji są agresywne działania windykacyjne podjęte przez instytucje finansowe oraz wrogie zachowania spółek z Grupy Alstom.

ORLEN ASFALT

Wzrasta popyt na asfalty w krajach bałtyckich - na Litwie, Łotwie i w Estonii - czego efektem jest wzrost sprzedaży bitumu jaki w maju odnotowała Orlen Lietuva z grupy PKN Orlen - podała spółka Orlen Asfalt, współpracująca z litewską spółką płockiego koncernu.

Według Orlen Asfalt, w maju 2012 r. Orlen Lietuva sprzedała łącznie 8 600 ton bitumu, z czego 3 800 ton sprzedano na Litwie, 3 500 ton na Łotwie oraz 1 300 ton w Estonii. W maju tego roku sprzedaż Orlen Lietuva wyniosła w sumie 16 600 ton bitumu, w tym 8 000 ton na Litwie, 6 400 ton na Łotwie oraz 2 200 ton w Estonii.

"Takie wyniki udało się osiągnąć dzięki nowej polityce handlowej, którą przygotowano w ramach współpracy z Orlen Asfalt" - podała spółka, powołując się m.in. na publikację "Fakelas", wewnętrznej gazety Orlen Lietuva.

Jak zaznaczył Orlen Asfalt, współpracująca z tą spółką Orlen Lietuva dostarcza swym klientom asfalty produkowane w fabryce w Judeikiai (Litwa), które stanowią 80 proc. całości zapotrzebowania litewskiego rynku, pozostałe 20 proc. to głównie asfalty modyfikowane polimerami dostarczane z Płocka w ramach współpracy w grupa kapitałową Orlen Asfalt.

Orlen Asfalt podkreślił, że głównym celem Orlen Lietuva w zakresie sprzedaży asfaltów jest "utrzymanie pozycji lidera na rynku rodzimym oraz zwiększenie sprzedaży asfaltów modyfikowanych ORBITON we wszystkich krajach nadbałtyckich".

Asfalty modyfikowane ORBITON sprzedawane są od 2003 r. Technologia ich produkcji została opracowana i jest nadzorowana przez dział badań i rozwoju Orlen Asfalt. Asfalty ORBITON przeznaczone są do nawierzchni po których odbywa się samochodowy ruch ciężki i bardzo ciężki.

Orlen Lietuva, w której PKN Orlen posiada obecnie 100 proc. akcji, to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i największa spółka na Litwie. W lipcu Orlen Lietuva zajęła pierwsze miejsce w rankingu wzrostu dochodu wśród 1000 podmiotów działających na Litwie. Ranking litewskich przedsiębiorstw pod względem wzrostu dochodu przygotował dziennik gospodarczy "Verslo Żinios".

W 2011 r. Orlen Lietuva wykazała stratę w wysokości 7,5 mln litów (2,8 mln USD), jednak w 2012 r. dochód spółki, przed odliczeniem podatków, wyniósł ponad 236 mln litów (88 mln USD). W ocenie dyrektora generalnego spółki Ireneusza Fąfary, o dobrych wynikach przedsiębiorstwa zadecydowało doskonalenie procesu produkcji i sprzedaży, a także wdrożenia inwestycji.

Orlen Asfalt jest jednym z największych w Polsce podmiotów produkujących i sprzedających asfalty drogowe i przemysłowe - spółka posiada 38-40 proc. udziałów w polskim rynku asfaltów i około 32 proc. w rynku czeskim. W październiku 2012 r. spółka kupiła 100 proc. udziałów czeskiej Paramo Asfalt z grupy Unipetrol, w której udziały ma PKN Orlen, a w kwietniu tego roku uruchomiła biuro handlowe w Rumunii.

Udziałowcami w Orlen Asfalt są: PKN Orlen - 82,46 proc. akcji oraz Rafineria Trzebinia - 17,54 proc. akcji. (PAP)

mb/ seb/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)