Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości"

0
Podziel się:

- Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości - powiedział prof. Kazimierz Kik po Marszu Niepodległości w Warszawie.

"Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości"
(Krzysztof Jastrzebski/EastNews)
bEDBxAnF

- _ To był marsz przeciwko niepodległości, ponieważ było to podważanie porządku demokratycznego, a więc podważanie niepodległości _- powiedział prof. Kazimierz Kik po Marszu Niepodległości w Warszawie.

_ Marsz Niepodległości _, zorganizowany dziś Stowarzyszenie _ Marsz Niepodległości _ we współpracy z Młodzieżą Wszechpolską i Obozem Narodowo-Radykalnym z okazji 11 listopada, został rozwiązany przez ratusz - na żądanie policji. W czasie manifestacji doszło do burd, rannych zostało pięciu policjantów.

_ - Słusznie rozwiązano ten marsz. Będzie absolutnie słuszną decyzją, jeżeli w przyszłym roku pozwolenia na tego typu marsz nie będzie, ponieważ w Polsce nie może być przyzwolenia na podważanie porządku demokratycznego przez jakiekolwiek siły i to pod hasłami demokracji _ - podkreślił politolog.

bEDBxAnH

Jak przypomniał, demokracja nie daje wszystkim prawa do wszystkiego, _ a na pewno nie daje prawa do podważania reguł demokracji _. _ Powinno być tak, że już po najmniejszym incydencie taki marsz zostaje rozwiązany. Państwo musi mieć efektywne i skuteczne instrumenty ochrony porządku demokratycznego. Państwo nie może tolerować podważania własnego porządku _ - przekonywał.

_ - Przestańmy tego typu marsze nazywać marszami niepodległości. To był marsz przeciwko niepodległości, ponieważ było to podważanie porządku demokratycznego, jaki mamy, a więc podważanie niepodległości _ - mówił prof. Kik. _ - Nie może być przyzwolenia formalnego dla tego typu postaw związanych z nietolerancją, patrząc na spalenie tęczy _ - dodał.

Policja rozgania uczestników Marszu Niepodległości

  • fot: PAP
  • fot: PAP
  • fot: PAP
  • fot: PAP [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/policja-rozgania-uczestnikow-marszu-niepodleglosci-g644140.html) Prof. Kik zwrócił uwagę, że w marszu wzięła udział prawie sama młodzież. - _ Trzeba zastanowić się, dlaczego. Rząd powinien spojrzeć na to, iż udział samych młodych ludzi to wyraz rozpaczy, protestu ze strony marginalizowanych młodych ludzi w Polsce. Trzeba popatrzeć na to, co się dzieje: że najwięcej wśród bezrobotnych - to ludzie młodzi, najwięcej wśród osób na umowach śmieciowych - to ludzie młodzi, że młodzi nie mają zdolności kredytowej, mieszkań, przyszłości, są doprowadzeni do rozpaczy _ - mówił.

Jak podkreślił, _ można zarzucić ludziom na czele Ruchu Narodowego, że cynicznie wykorzystują ten potencjał rozpaczy wśród młodych ludzi _. Jednocześnie - według Kika - to _ rząd jest od tego, aby stworzyć sytuację odciągającą młodych ludzi od radykałów _. _ Brakuje polityki rządu wobec polskiej młodzieży, stworzenia namiastki perspektywy dla młodych ludzi _ - dodał.

bEDBxAnN

Według prof. Kika to, co wydarzyło się w poniedziałek - _ to pośredni sukces przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ widać zasadność jego decyzji o odłączeniu się od tego typu zachowań różnych grup społecznych _. _ W ubiegłym roku to na PiS spadły gromy za taki przebieg wydarzeń, a dzisiaj Jarosław Kaczyński wychodzi na polityka przewidującego i odpowiedzialnego za swoje decyzje _ - dodał profesor (prezes PiS uczestniczył w obchodach rocznicy 11 listopada, zorganizowanych przez jego partię w Krakowie).

Czytaj więcej w Money.pl

bEDBxAoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)