Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przewoźnik: w ciągu kilku dni planuję wyjazd do Rosji

0
Podziel się

W ciągu kilku najbliższych dni jest planowany wyjazd do Rosji sekretarza
Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika. Zapadną tam ustalenia dotyczące
scenariusza uroczystości oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

bEiLLNDV

W ciągu kilku najbliższych dni jest planowany wyjazd do Rosji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika. Zapadną tam ustalenia dotyczące scenariusza uroczystości oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

"Jeżeli chodzi o ustalenie techniczne, to z naszej strony jesteśmy przygotowani i mamy pewną wizję. Mamy skatalogowane problemy i sprawy, które chcemy omówić ze stroną rosyjską. Mój wyjazd do Rosji jest planowany prawdopodobnie w ciągu kilku dni, zależy to od potwierdzenia ze strony rosyjskiej. Podczas tych konsultacji zapadną różne ustalenia szczegółowe, dotyczące zapewne zarówno jednej, jak i drugiej uroczystości" - powiedział Przewoźnik.

Odniósł się w ten sposób do słów szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, który poinformował w czwartek PAP, że Lech Kaczyński udaje się na uroczystości katyńskie 10 kwietnia samolotem rządowym. Stasiak dodał, że prezydent zaprasza do samolotu przedstawicieli Rodzin Katyńskich i organizacji weteranów, którzy nie będą mogli udać się na uroczystości do Katynia specjalnym pociągiem przygotowywanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

bEiLLNDX

Z kolei szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział w czwartek, że premier Donald Tusk będzie w Katyniu 7 kwietnia. Jak zaznaczył, 10 kwietnia są organizowane uroczystości rocznicowe w Katyniu przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, natomiast trzy dni wcześniej odbędzie się wizyta polskiego premiera na zaproszenie premiera Rosji Władimira Putina.

"W ramach obchodów przygotowujemy pociąg specjalny, którym pojadą rodziny katyńskie, harcerze i wolontariusze, a także wojsko. Przygotowujemy się również do całego scenariusza, czyli mszy św. i modlitwy ekumenicznej. Mamy opracowane także bardziej szczegółowe scenariusze, ale przed rozmowami nie chcielibyśmy ich ujawniać" - relacjonował sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Jak zadeklarował, przygotowania do obchodów idą "pełną parą". "Wchodzimy w fazę przygotowywania umów z partnerami i ich zawierania, przygotowywania procedur związanych z poruszaniem się na miejscu, organizacją, zabezpieczeniem medycznym, czy z bezpieczeństwem. Już niebawem będą drukowane identyfikatory, przygotowujemy także mnóstwo drobnych rzeczy, które składają się na właściwy przebieg uroczystości. Część omawianych ze stroną rosyjską kwestii będzie się działa u nas, część tam na miejscu, co rodzi wiele kwestii" - zaakcentował Przewoźnik.

Podkreślił równocześnie, że najważniejszym tematem rozmów polsko-rosyjskich będą kwestie organizacyjne, przygotowawcze i protokolarne. "Mam nadzieję, że te rozmowy będą merytoryczne, konkretne i szybko zostaną podjęte decyzje. Z naszej strony jedzie grupa złożona z członków kilku instytucji m.in. z przedstawicieli Biura Ochrony Rządu, którzy będą omawiać kwestie związane z bezpieczeństwem, czy z przedstawicieli MSZ, którzy skupią się na kwestiach protokolarnych. W grupie rosyjskiej znajdą się prawdopodobnie ich odpowiednicy" - powiedział Przewoźnik.(PAP)

bEiLLNEd

akn/ ls/ jbr/

bEiLLNEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)