Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewozy Regionalne I PKP SA porozumiały się ws. zadłużenia

0
Podziel się:

#
Dochodzą informacje o zawarciu prozumienia
#

# Dochodzą informacje o zawarciu prozumienia #

23.02. Warszawa (PAP) - PKP SA i Przewozy Regionalne porozumiały się w sprawie spłaty zadłużenia samorządowej spółki - poinformował we wtorek rzecznik PKP SA Michał Wrzosek. Zawiera ono warunki i terminy spłat przez Przewozy Regionalne długów i bieżących zobowiązań.

Zawarcie porozumienia oznacza, że spółki ustaliły między sobą zasady spłaty długów, jakie Przewozy Regionalne miały w PKP SA. Firmy pracowały nad nim od kilku miesięcy. Jak szacował w listopadzie 2009 r. prezes Grupy PKP Andrzej Wach, Przewozy Regionalne były winne spółkom Grupy PKP 290 mln zł; największe zobowiązania miały wobec PKP Intercity - 127 mln zł.

"Do tej pory zadłużenie Przewozów Regionalnych wobec samej tylko spółki PKP SA urosło do 56 mln zł" - powiedział we wtorek PAP Wrzosek.

Dodał, że zawarte we wtorek porozumienie jest trzecią umową ze spółkami Grupy PKP w sprawie spłaty zobowiązań samorządowej spółki. Wcześniej Przewozy Regionalne porozumiały się z PKP Intercity i PKP Energetyka. Jak powiedział Wrzosek nie ma jeszcze porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe. Zawarcie porozumienia z PKP SA oznacza, że Przewozy Regionalne nie mają podstaw do likwidowania swoich kas na dworcach kolejowych.

Takie ryzyko zaistniało, gdy PKP SA wymówiły od 1 marca Przewozom Regionalnym umowę na dzierżawę ok. 700 kas biletowych. PKP SA podały, że Przewozy Regionalne jako jedyny z ośmiu kolejowych przewoźników pasażerskich nie regulują stawek czynszu za najem i dzierżawę wykorzystywanych przez siebie kas, pomieszczeń technicznych i socjalnych itp. na dworcach kolejowych.

"PKP SA wymówiły nam umowę w grudniu, później kilkakrotnie zawieszały to wymówienie, aż w końcu dostaliśmy informację, że od początku marca umowa wygasa" - powiedział rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.

Dodał, że niezależnie od nieporozumień z PKP SA w sprawie kas, Przewozy Regionalne inwestują w przenośne terminale dla konduktorów, by pasażerowie mogli kupować, bilety w pociągach. "Do końca marca takie terminale będą we wszystkich naszych pociągach" - zapewnił Olszewski.

Przewozy Regionalne od grudnia 2008 r. należą do samorządów 16 województw, co wiązało się z wyjściem spółki z Grupy PKP. To największy przewoźnik pasażerski w Polsce. (PAP)

her/ drag/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)