Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przygotowania do Euro 2012: Policja będzie gotowa w połowie maja

0
Podziel się:

- Nie ma żadnego ryzyka, żeby decyzje personalne wpłynęły na przygotowanie i organizację turnieju - uważa wiceszef MSW Michał Deskur.

Przygotowania do Euro 2012: Policja będzie gotowa w połowie maja
(Rafalolechowski/Dreamstime)

W marcu i kwietniu odbędą się ćwiczenia policji, a także innych formacji, aby 15 maja można było ogłosić pełną gotowość do piłkarskich mistrzostw Europy - poinformował wiceszef MSW Michał Deskur.

- _ 15 maja jest ostatecznym terminem osiągnięcia gotowości do turnieju Euro 2012 przez wszystkie służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. W najbliższych dniach planujemy zwołanie komitetu ds. bezpieczeństwa. Chcielibyśmy podsumować dotychczasowe prace. Następnie zostanie powołany zespół, który w oparciu o dorobek komitetu przygotuje plan operacyjny, i który w trakcie turnieju ma być odpowiedzialny za koordynację działań administracji rządowej i samorządowej _ - powiedział Deskur.

Wiceminister spraw wewnętrznych, odpowiadający m.in. za policję, przypomniał, że przygotowania do Euro 2012 rozpoczęły się w 2007 roku, a trzy lata później został powołany komitet ds. bezpieczeństwa. - _ Wiodącym podmiotem w procesie przygotowania i zarządzania turniejem Euro 2012 jest resort sportu. Natomiast resort spraw wewnętrznych jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Rolą MSW w tym roku, jeśli chodzi o przygotowanie Euro 2012, jest przede wszystkim kontrola zaawansowania przygotowań policji i straży granicznej do turnieju oraz koordynacja ich współpracy _ - powiedział Deskur.

Pytany o to, czy zmiany personalne w kierownictwie m.in. warszawskiej policji mogą wpłynąć negatywnie na przygotowania do Euro 2012, odparł: _ - Przygotowania służb podległych MSW przebiegają zgodnie z planem. Nie ma żadnego ryzyka, żeby decyzje personalne wpłynęły w jakikolwiek sposób na przygotowanie i organizację turnieju _.

Wiceszef MSW poinformował, że na finiszu są także przygotowania w centrum dowodzenia operacyjnego Euro 2012, które będzie się mieściło w podwarszawskim Legionowie. W specjalnym sztabie podczas piłkarskich mistrzostw Europy służbę będzie pełnić ponad 170 funkcjonariuszy m.in. polskich policjantów, a także z państw reprezentowanych na mistrzostwach. - _ Wszelkie prace związane z przygotowaniem sprzętu, urządzeń teleinformatycznych i pomieszczeń zostały zakończone _ - powiedział Deskur.

W zabezpieczenie turnieju najbardziej zaangażowane będą komendy wojewódzkie policji z miast, gdzie mają być rozgrywane mecze, czyli Komenda Stołeczna Policji oraz komendy z Gdańska, Poznania, Wrocławia, a także z województw położonych przy granicy z Ukrainą - lubelskiego i podkarpackiego.

_ - W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację o miejscach pobytu poszczególnych reprezentacji narodowych. Dlatego te plany muszą być dostosowane. I tak na przykład Kraków, w związku z tym, że będzie gościł trzy reprezentacje, będzie musiał być traktowany na równi z czterema miastami-gospodarzami Euro 2012 - Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem _ - powiedział Deskur.

_ - Chciałbym podkreślić szczególny charakter turnieju, może za mało akcentowany do tej pory. Euro 2012 to impreza głównie sportowa, jest to święto kibica i należy tak się przygotowywać i zorganizować, żeby ten szczególny sportowy charakter utrzymać. Oczywiście bardzo ważnym elementem przy organizacji tego typu imprez sportowych jest bezpieczeństwo. Jednak służby zajmujące się bezpieczeństwem powinny pracować w jak najbardziej dyskretny sposób, aby zachować właściwą atmosferę tego święta _ - powiedział Deskur.

_ - Oczywiście w sytuacjach ekstremalnych służby porządkowe muszą działać szybko i sprawnie, natomiast szczególny nacisk kładziemy na tworzenie tej przyjaznej atmosfery, dzięki której kibic bawi się dobrze i ryzyko jakichkolwiek zamieszek jest minimalne _ - powiedział Deskur. Do Euro 2012 pozostały 133 dni.

O polskiej policji - czytaj więcej w Money.pl
Szturmują policję. W tych miastach najbardziej W szeregi formacji ma wstąpić ponad pięć tysięcy osób. Chętnych jest dziesięciokrotnie więcej.
Czystka w policji trwa, znów poleciały głowy Rezygnacje ze służby złożyli: komendant stołecznej policji nadinsp. Adam Mularz i komendant mazowieckiej policji nadinsp. Ryszard Szkotnicki.
Rusza akcja "Bezpieczne Ferie 2012" Policja w trosce o najmłodszych.
Nowe emerytury mundurowych. Jest projekt Funkcjonariusze mają pracować o 10 lat dłużej niż obecnie. Nadal będziemy dokładać się do ich świadczeń.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)