Notowania

arabski
08.10.2010 17:28

Przywódcy arabscy o "alternatywie" dla procesu pokojowego

TASS, EFE) - Arabscy przywódcy zamierzają poszukiwać "alternatywy" dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie wobec "bezowocności " dotychczasowych bezpośrednich rozmów palestyńsko-izraelskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS, EFE) - Arabscy przywódcy zamierzają poszukiwać "alternatywy" dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie wobec "bezowocności " dotychczasowych bezpośrednich rozmów palestyńsko-izraelskich.

Oświadczenie tej treści złożył w piątek sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa, który przewodniczy spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich tej organizacji w Syrcie, w Libii.

"Rozmowy palestyńsko-izraelskie wykazały swą bezowocność i przywódcy arabscy zamierzają zastanowić się nad alternatywą" - oznajmił Musa.

"Członkowie Ligi - dodał - nie będą jednak sugerowali żadnej decyzji palestyńskiemu przywódcy".

W sobotę w Libii odbędzie się spotkanie na szczycie Ligi Arabskiej w tej sprawie.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas zapowiedział, udając się do Syrty, podjęcie "historycznych decyzji". W tym, być może, o rezygnacji ze stanowiska prezydenta, jeśli proces pokojowy zakończy się fiaskiem.

Podkreślił, że nie będzie kontynuował bezpośrednich rozmów z Izraelem, jeśli ten będzie nadal prowadził kolonizację okupowanych terytoriów palestyńskich.

Według prasy izraelskiej, USA zaproponowały w ubiegłym tygodniu premierowi Benjaminowi Netanjahu, aby przedłużył o dwa miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, w zamian za co zaofiarowały istotną pomoc wojskową.

Oferta amerykańska obejmuje także zagwarantowanie Izraelowi, że nawet po utworzeniu państwa palestyńskiego będzie mógł pozostawić swe wojska w Dolinie Jordanu. Miałoby to zapobiegać przerzutom broni dla Palestyńczyków.

W niedzielę na Bliski Wschód udadzą się z zamiarem ratowania procesu pokojowego szefowie dyplomacji francuskiej i hiszpańskiej, Bernard Kouchner i Miguel Moratinos. (PAP)

ik/ ro/

738994 7391257 7390776 7390758

Tagi: arabski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz