Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywódcy państw UE o konieczności walki z bezrobociem młodzieży

0
Podziel się

#
wypowiedzi Barroso, Rompuya, Schulza
#

bErwOCJh

# wypowiedzi Barroso, Rompuya, Schulza #

12.11. Paryż (PAP/dpa) - II Konferencja nt. Zatrudnienia Młodzieży w Europie odbyła się we wtorek w Paryżu. Polskę reprezentował premier Donald Tusk. Podkreślano konieczność walki z bezrobociem wśród młodych ludzi, wskazując na ryzyko "straconego pokolenia".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaakcentowała po zakończeniu konferencji, że w walce z bezrobociem wśród młodzieży w Europie w znacznej mierze chodzi o odpowiedzialność poszczególnych krajów. Wezwała państwa do szybkiego przedłożenia planów w tej dziedzinie, aby możliwe było zapewnienie niezbędnego finansowania na szczeblu europejskim. Jednocześnie wskazywała na potrzebę tworzenia w poszczególnych państwach warunków sprzyjających wzrostowi gospodarczemu. "Bez wzrostu nie stworzymy żadnych miejsc pracy" - mówiła.

bErwOCJj

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że chodzi o przyszłość pokolenia, "które od lat jest dotknięte bezrobociem", i że młodym ludziom trzeba szybko dać perspektywę zatrudnienia. Sześć milionów młodych ludzi bez pracy "to o wiele za dużo" - mówił. Wskazywał, że potrzebne jest zarówno kształcenie młodych ludzi i wprowadzanie ich w życie zawodowe, jak i uproszczenie procedur zakładania firm.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że UE wykorzysta wszelkie możliwości, aby nie dopuścić do powstania "straconego pokolenia".

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya konieczne są dalsze reformy rynku pracy w państwach Unii.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podkreślił m.in., że "jest nie do przyjęcia, że dzisiejsze pokolenie młodych ludzi jest pierwszym w Europie, które ma gorsze perspektywy niż rodzice".

bErwOCJp

We wrześniu br. w Unii Europejskiej bez pracy było ok. 5,6 mln młodych ludzi w wieku do 25. roku życia. 3,5 mln z nich to obywatele krajów strefy euro - wynika z danych biura statystycznego UE, Eurostatu.

W UE bez pracy jest co czwarty młody człowiek. Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie według danych z lipca 2013 roku stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wyniosła 57,3 proc; w Hiszpanii - 56,5 proc. we wrześniu 2013 roku, a w Chorwacji - 52,8 proc. w trzecim kwartale 2013 roku. Nie najlepiej jest też w innych krajach południa Europy. Na Cyprze stopa bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale 2013 roku wyniosła 43,9 proc., we Włoszech we wrześniu 2013 r. było to 40,4 proc., a w Portugalii - 36,9 proc.

W Polsce we wrześniu br. bez pracy pozostawało 26,3 proc. młodych ludzi, czyli podobnie jak we Francji, gdzie młodych bezrobotnych było 26,1 proc.

Najniższe bezrobocie wśród młodych zanotowano w Niemczech - 7,7 proc. - oraz w Austrii - 8,7 proc.

bErwOCJq

Francja opowiada się za przeznaczeniem do 2015 roku 45 miliardów euro z kasy unijnej na walkę z bezrobociem wśród młodzieży.

Na czerwcowym szczycie UE przywódcy uzgodnili, że kraje, które chcą korzystać ze środków na walkę z bezrobociem, powinny do końca roku wdrożyć program "Gwarancji dla młodych". Dzięki niemu osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.(PAP)

az/ mc/

15031957 15033906 15034302,arch.

bErwOCJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)