Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano nagrody w konkursie Samorządowy lider zarządzania 2013

0
Podziel się:

Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Czersk, Świdnica, Mława, Chełm Śląski i
Swarzędz - to niektóre z samorządów, które znalazły się wśród wyróżnionych nagrodami w konkursie
"Samorządowy Lider Zarządzania 2013 - usługi społeczne".

Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Lublin, Czersk, Świdnica, Mława, Chełm Śląski i Swarzędz - to niektóre z samorządów, które znalazły się wśród wyróżnionych nagrodami w konkursie "Samorządowy Lider Zarządzania 2013 - usługi społeczne".

W tegorocznej edycji wzięło udział 47 jednostek samorządu terytorialnego, które nadesłały w sumie 61 wniosków. Wyłoniono pośród nich 38 finalistów konkursu na najlepsze praktyki dotyczące usług społecznych realizowane przez gminy wiejskie, miasta i powiaty.

Na poniedziałkowej konferencji podsumowującej wyniki konkursu, senator Janusz Sepioł (PO), przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego, podkreślił, że celem konkursu jest nie tylko nagrodzenie, ale też wskazanie sposobu działania najlepszych liderów.

Jego zdaniem zmienia się rozumienie pojęcia dobrego miasta i sposobu postrzegania dobrego lidera. "Za dobre miasto uważa się miasto kreatywne. Największym zasobem są mieszkańcy" - podkreślił. Zaznaczył, że motywacja, zdolności, czy innowacyjność mieszkańców okazują się ważniejsze od tradycyjnych czynników, jak zasoby naturalne, czy biurokratyzacja.

"W takim kreatywnym mieście podstawowe pytanie brzmi: czy miasto jest kuźnią talentów?" - mówił. Według Sepioła w tego typu mieście "najważniejszym procesem jest zarządzanie zmianą społeczną", która wymaga nowego typu liderów: zarówno umiejących stanąć na czele grup, którym przewodzą, jak i liderów innowacyjnych, szukających głębiej i wybiegających poza kontekst bieżących spraw.

W konkursie nagrody i wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: kultura, oświata, pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. W każdej z kategorii oddzielnie uhonorowano duże miasta i miasta na prawach powiatu, oddzielnie powiaty, małe i średnie miasta oraz gminy wiejskie.

Laureatami w kategorii miast na prawach powiatu zostały: w kategorii ochrona zdrowia - Tarnów za projekt komercjalizacji zakładów specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego podległych miastu, w kategorii oświata - Dąbrowa Górnicza za gminny program zajęć gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i uczniów.

W kategorii pomoc społeczna - Dąbrowa Górnicza za stworzenie systemu wsparcia osób bezdomnych; Gdańsk za utworzenie osiedla Sitowie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; Lublin za program działań na rzecz dużych rodzin "Rodzina Trzy Plus" oraz Skierniewice za projekt Skierniewicka Rodzina Plus.

W kategorii małych i średnich miast laureatami zostali: w dziedzinie kultury - Czersk za wzmocnienie infrastruktury sołeckiej w celu aktywizacji i integracji mieszkańców; Podkowa Leśna za projekt samorząd promotorem aktywności i działalności kulturalnej mieszkańców małego miasta.

W ochronnie zdrowia - Skwierzyna za poprawę jakości usług medycznych; w oświacie - Sępólno Krajeńskie za grant oświatowy Gminy Sępólno Krajeńskie. W dziedzinie pomoc społeczna - Mława za projekty socjalne Przyjazny Dom; w sporcie i rekreacji - Swarzędz za kompleksowe zarządzanie przedsięwzięciami z tej dziedziny.

Spośród powiatów nagrodzono: w dziedzinie kultury - powiat bocheński za Festiwal Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem" oraz powiat gliwicki za projekt promocji śląskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów obrzędów i legend.

W kategorii ochrona zdrowia - powiat nakielski za wdrożenie oddolnej inicjatywy reformy strukturalnej systemu lecznictwa zamkniętego w tym powiecie; powiat wąbrzeski za przekształcenie Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Wąbrzeźnie w Niepubliczny ZOZ Nowy Szpital z o.o.; powiat ząbkowicki za procesy przekształceniowe powiatowego ZOZ.

W oświacie - powiat poznański za stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej na potrzeby uczniów OSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach i mieszkańców; w pomocy społecznej - powiat myślenicki za projekt "Prometeusz - Nadzieja - Pomoc - Zmiana. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie". W sporcie i rekreacji - powiat gliwicki za stworzenie zaplecza aktywnej turystyki rowerowej.

Laureatami w kategorii gmin wiejskich zostali: w ochronie zdrowia - Świdnica za projekt dotyczący edukacji zdrowotnej - najważniejszej w profilaktyce raka piersi; w oświacie - Chełm Śląski za skuteczny nabór do szkoły ponadgimnazjalnej i promocję placówki w sytuacji niżu demograficznego, projekt "Ta szkoła da Ci zawód, ta szkoła da Ci pracę".

W kategorii pomoc społeczna - Kramsk za nowatorską metodę usług opiekuńczych jako instrumentu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz Michałowice za rozwój idei wolontariatu; w sporcie i rekreacji - Rzeczniów za rzeczniowski rajd rowerowy "Ty i Ja. Rowery dwa".

W konkursie przyznano też 8 wyróżnień we wszystkich dziedzinach i kategoriach, a także wyróżnienie specjalne dla Urzędu Miasta Opole za umiejętność dialogu i bezkonfliktowego przeprowadzania zmian sieci szkolnych. Urzędom miejskim w Dąbrowie Górniczej i Ełku przyznano natomiast tytuł "Lider wśród Liderów 2013". (PAP)

gł/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)