Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano nagrody za lokalne inicjatywy kulturalne

0
Podziel się:

Centrum kultury na stacji PKP, digitalizacja lokalnej twórczości i festiwal
ulicy - m.in. te projekty uhonorowano Doroczną Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za
lokalne inicjatywy kulturalne. Nagrody wręczono we wtorek w Warszawie.

Centrum kultury na stacji PKP, digitalizacja lokalnej twórczości i festiwal ulicy - m.in. te projekty uhonorowano Doroczną Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za lokalne inicjatywy kulturalne. Nagrody wręczono we wtorek w Warszawie.

Celem Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, ustanowionej w 2004 r., jest promowanie przedsięwzięć kulturalnych, które przyczyniły się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przyznawana jest tym inicjatywom, które umocniły więzi i tradycje lokalne oraz zaktywizowały lokalne społeczności do wspólnych działań.

W kategorii "jednostki samorządowe" nagrodę otrzymała w tym roku gmina Stronie Śląskie (dolnośląskie) za przebudowanie zabytkowego dworca na Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Odznaczenie dla samorządowych instytucji kultury przyznano Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie (podkarpackie) za stworzenie centrum multimedialnego, które udostępnia mieszkańcom regionu dorobek lokalnych artystów w formie elektronicznej.

Fundację Kultura Enter uhonorowano nagrodą w kategorii "organizacje pozarządowe lub grupy obywateli" za zorganizowanie sieci wolontariuszy działających na rzecz lubelskiej kultury. Chętne osoby brały udział w przygotowaniach Lublina do konkursu na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Za najbardziej aktywne osoby w dziedzinie lokalnych inicjatyw kulturalnych jury Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej uznało Magdalenę Kowalską i Michała Wylazia. Laureatkę, która zrealizowała projekt "Ogrody sztuk. Festiwal ulicy", nagrodzono za utrwalanie historii i ożywianie ducha ul. Ogrodowej w Lublinie. Wylaź zainicjował powstanie w Garbowie (lubelskie) Multimedialnej Izby Tradycji.

Do Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej zgłoszono 156 lokalnych inicjatyw kulturalnych ze wszystkich polskich województw, najwięcej z mazowieckiego, śląskiego i podlaskiego.

Zwycięzców wyłoniła w pierwszej połowie maja br. kapituła nagrody. W jej skład wchodzą przedstawiciele fundacji, reprezentanci ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz osobistości życia publicznego. Są to m.in.: dyrektor Ośrodka "Pogranicze sztuk, kultur i narodów" Krzysztof Czyżewski; były senator Leon Kieres; dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek; prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Adam Aduszkiewicz; sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO Sławomir Ratajski. Kapitule przewodniczy były senator Jerzy Regulski.

Po odnowieniu zniszczonego dworca w Stroniu Śląskim i zaaranżowaniu tam Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury gmina urządziła w budynku m.in. nowoczesną, multimedialną salę widowiskową. "Centrum stało się miejscem rozwoju zainteresowań, ośrodkiem edukacji kulturalnej oraz miejscem spotkań zarówno mieszkańców gminy, jak i gości" - napisano w uzasadnieniu.

W centrum kultury, które otwarto w marcu 2011 r., działa młodzieżowa orkiestra dęta, kapela podwórkowa, zespół folklorystyczny oraz zespoły dziecięce i młodzieżowe. Projekt przebudowy dworca był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, jego realizacja kosztowała prawie 5 mln zł. W centrum organizowane są lokalne uroczystości i kursy tańca dla mieszkańców.

Burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz powiedział PAP, że największym problemem było przejęcie dworca od PKP. "Dworzec jest najczęściej położony przy wjeździe do miasta, a więc jest jego wizytówką. Jeżeli to jest obiekt, który ma powybijane szyby i drzwi zabite deskami, nie świadczy to niestety dobrze o mieście, mimo że nie należy do niego" zaznaczył.

Inicjatywy zgłoszone do nagrody będą promowane jako "dobre praktyki" lokalnych działań kulturalnych na platformie kultury pod adresem www.platformakultury.pl.

Prezes fundacji podkreślił na wtorkowej ceremonii, że jedynie lokalne wspólnoty mogą stanowić siłę społeczną zdolną do wpływania na losy całego państwa. Jego zdaniem nagroda jest okazją do zaprezentowania, jak wiele dobrego dzieje się w Polsce i jak ludzie angażują.

W tym roku nagroda została przyznana po raz piąty. Edycja objęła inicjatywy kulturalne zrealizowane w latach 2010-2011 w czterech kategoriach: jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, np. biblioteki i domy kultury, organizacje pozarządowe lub grupy obywateli oraz osoby indywidualne.

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej to organizacja pozarządowa, założona w 1989 r. Ustanowili ją ówcześni parlamentarzyści: Jerzy Regulski, Walerian Pańko, Andrzej Celiński, Aleksander Paszyński i Jerzy Stępień.

Celem organizacji jest wspieranie rozwoju demokracji i samorządności lokalnej. Organizacja chce wspierać pracowników samorządowych i radnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, dziennikarzy, nauczycieli, młodzież, kadry małych i średnich przedsiębiorstw oraz ludzi bezrobotnych lub zagrożonych bezrobociem.

Patronat nad nagrodą objęło Narodowe Centrum Kultury i Polski Komitet ds. UNESCO, patronat medialny - Polska Agencja Prasowa.(PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)