Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyznano tegoroczną nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego

0
Podziel się:

Profesor Juliusz Gardawski oraz organizacje - partnerzy społeczni w Komisji
Trójstronnej zostali uhonorowani nagrodą imienia Andrzeja Bączkowskiego - poinformowała w
poniedziałek Kapituła Nagrody.

Profesor Juliusz Gardawski oraz organizacje - partnerzy społeczni w Komisji Trójstronnej zostali uhonorowani nagrodą imienia Andrzeja Bączkowskiego - poinformowała w poniedziałek Kapituła Nagrody.

W uzasadnieniu decyzji podano, że w piętnastą rocznicę śmierci Andrzeja Bączkowskiego kapituła chciała uhonorować osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla dialogu społecznego, "który dla Andrzeja Bączkowskiego był jedynym sposobem rozwiązywania problemów i konfliktów społecznych".

Członek kapituły, minister Michał Boni powiedział, że dobre uhonorowanie 15. rocznicy śmierci Bączkowskiego powinno się wiązać z przypomnieniem głównego nurtu jego działań, czyli stworzenia modelu dialogu społecznego w Polsce. "Wydaje się, że uhonorowanie i prof. Gardawskiego, który jest takim cichym dobrym duchem tego dialogu (...), ale także uhonorowanie wszystkich partnerów społecznych będzie z jednej strony przypomnieniem dziedzictwa Andrzeja Bączkowskiego, a z drugiej strony pokazaniem, jak nowoczesny dialog społeczny jest ważny. Może też pełnić dodatkową, wzmacniającą dialog społeczny funkcję" - mówił Boni.

Profesor Juliusz Gardawski jest szefem Katedry Socjologii Ekonomicznej SGH, od wielu lat aktywnym badaczem, popularyzatorem i orędownikiem dialogu społecznego w Polsce. W swoich publikacjach naukowych odwoływał się wielokrotnie do dorobku Bączkowskiego.

"Dialog, jako forma rozstrzygania najważniejszych spraw jest specyfiką europejską i staje się specyfiką polską (...) sam fakt negocjacji istotnie wpływa na podejmowanie decyzji" - powiedział prof. Gardawski.

W opinii Kapituły Nagrody, Komisja Trójstronna - której Andrzej Bączkowski był pierwszym przewodniczącym - od blisko 20 lat jest niezwykle ważnym forum uzgadniania rozwiązań dotyczących życia społecznego i gospodarczego. "Zaangażowanie i postawa wszystkich parterów społecznych reprezentowanych w komisji (NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, BCC, Pracodawcy RP, PKPP Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego) umożliwia rozwiązywanie trudnych problemów w drodze dialogu, a więc zgodnie z przesłaniem Andrzeja Bączkowskiego" - wskazała kapituła.

Nagroda imienia Andrzeja Bączkowskiego powołana została przez żonę, przyjaciół i współpracowników dla uczczenia jego pamięci. Nagroda jest przyznawana osobom, które stanowią wzór służby publicznej, kierują się zasadą pracy ponad podziałami, działają w ważnych dla Polski dziedzinach, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu społecznego i reform w sferze polityki społecznej.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: wdowa po Andrzeju Bączkowskim, ministrowie pracy, którzy z nim współpracowali, przyjaciele oraz laureaci.

Andrzej Bączkowski był działaczem Solidarności i opozycji demokratycznej, po 1989 r. urzędnikiem służby publicznej, wiceministrem pracy w sześciu gabinetach, a od lutego 1996 r. ministrem pracy. Zmarł nagle 7 listopada 1996 r. (PAP)

mmu/ her/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)