Notowania

wiadomości
09.05.2012 12:05

PSL apeluje do Rostowskiego o odblokowanie środków na Fundusz Pracy

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

PSL zaapelowało do ministra finansów Jacka Rostowskiego, by odblokował środki na funkcjonowanie Funduszu Pracy. PSL zapowiada, że jeśli Rostowski nie zrobi tego, to ludowcy złożą projekt przekazujący zarządzanie funduszem związkom i pracodawcom.

Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL) przekonywał na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że głównym celem Funduszu Pracy jest aktywne zwalczanie bezrobocia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizację zawodowa, a także finansowanie powiatowych urzędów pracy.

_ Tymczasem od pewnego czasu mamy do czynienia z niepokojącym zjawiskiem blokowania środków, które powinny trafiać do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Środki te obecnie stanowią dobre narzędzie do równoważenia budżetu oraz są narzędziem do niwelowania deficytu finansów publicznych, który stosuje minister finansów _ - powiedział Zgorzelski.

Jak podkreślił, Rostowski blokując te pieniądze, powoduje, że nie trafiają one do MPiPS, przez co wolniej spada bezrobocie w Polsce.

_ Zwracamy się więc do ministra Jacka Rostowskiego, aby środki w wysokości ponad 5 mld zł zostały skierowane do właściwego ministerstwa, gdzie po podziale trafią do powiatowych urzędów pracy. W innym przypadku PSL przygotuje projekt ustawy, gdzie związki zawodowe, pracodawcy i organizacje samorządowe będą dysponentem tego funduszu _ - zapowiedział poseł PSL.

Fundusz Pracy to państwowy fundusz celowy, który działa od 1 stycznia 1990 r. Zasady opłacania jego składek ujęte zostały w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem Funduszu jest łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia.

Pieniądze z FP przeznaczone są przede wszystkim na zasiłki dla bezrobotnych, dodatki aktywizacyjne oraz programy przeciwdziałania bezrobociu. Obowiązkowa składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Według danych Ministerstwa Gospodarki w latach 2009-2010 wsparcie z Funduszu Pracy uzyskało około 1,5 mln bezrobotnych, w tym na staże skierowano ponad 550 tys. absolwentów, z czego ponad 52 proc. znalazło zatrudnienie. W tym okresie utworzono także ponad 240 tys. nowych miejsc pracy, z czego 140 tys. bezrobotnych rozpoczęło działalność gospodarczą. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agy/ eaw/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz