Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL przeciwne projektowi ustawy o ogrodach działkowych

0
Podziel się:

Klub PSL chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy o ogrodach
działkowych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący klubu
poselskiego ludowców Stanisław Kalemba. Projektem tym Sejm zajmie się jeszcze w czwartek.

Klub PSL chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy o ogrodach działkowych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący klubu poselskiego ludowców Stanisław Kalemba. Projektem tym Sejm zajmie się jeszcze w czwartek.

Jak mówił Kalemba, projekt wywołuje sprzeciw samych działkowców, którzy jednocześnie pozytywnie oceniają obowiązującą obecnie ustawę z 2005 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. Jego zdaniem, ta ustawa dobrze chroni działkowców, właściwie reguluje relacje Polskiego Związku Działkowców z organami administracyjnymi, a także sprawy wewnętrzne związku.

Według Kalemby, działkowcy obawiają się, iż wdrożenie w życie zmian zapisanych w projekcie doprowadzi do ich wywłaszczenia. Miałoby się tak stać, ponieważ - jak mówił wiceszef klubu PSL - szczególnie w dużych miastach wiele działek nie jest ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego.

Kalemba podkreślił ponadto, że projekt ustawy nie był konsultowany ze środowiskiem działkowców. Jak zaznaczył, należy "dać spokój działkowcom, przestać ich straszyć, a jak już proponować zmiany, to trzeba z nimi rozmawiać i uszanować dorobek ruchu działkowego w Polsce".

Projekt ustawy o ogrodach działkowych, autorstwa posłów PiS, przewiduje likwidację Polskiego Związku Działkowców. Jednocześnie projekt zakłada, że podstawową jednostką ogrodnictwa działkowego w Polsce jest wspólnota ogrodu, którą stanowiliby wszyscy właściciele i użytkownicy działek. W myśl projektu zakładanie ogrodów działkowych miałoby być zadaniem własnym gmin, które w tym celu powoływałyby specjalnego pełnomocnika.

Według projektu część majątku likwidowanego PZD, który służył bezpośrednio wykonywaniu zadań związanych z kierowaniem ogrodnictwem działkowym, miałaby zostać przekazana Skarbowi Państwa. Natomiast składniki majątku po PZD, położone na terenie poszczególnych działek i przeznaczone do wspólnego użytku właścicieli i użytkowników ogródków, stałyby się częścią wspólną właściwego ogrodu.

Projekt likwiduje też Fundusz Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Aktywa i pasywa Funduszu mają stać się aktywami i pasywami Skarbu Państwa, z wyjątkiem aktywów i pasywów będących w dyspozycji zarządów ogrodów działkowych, które przechodziłyby na rzecz wspólnot ogrodów.

Projekt dopuszcza ponadto "w wyjątkowych i uzasadnionych szczególnymi potrzebami gospodarczymi lub społecznymi" wypadkach możliwość likwidacji ogrodu działkowego. Związane byłoby to jednak z koniecznością zapewnienia przez właściwy organ terenu zastępczego o powierzchni nie mniejszej niż likwidowany ogród i wyposażonego w taką samą infrastrukturę. Organ likwidujący miałby też obowiązek wypłaty odszkodowania za ewentualne szkody wynikłe z likwidacji ogrodu.

Ponadto w myśl projektu, właścicielom lub użytkownikom likwidowanej działki, którzy nie skorzystają z możliwości uzyskania działki na terenie zastępczym, przysługiwać miałoby odszkodowanie oraz zwrot poczynionych nakładów. (PAP)

mzk/ la/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)