Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL: Szczyt Partnerstwa Wschodniego ważnym wydarzeniem polskiej prezydencji

0
Podziel się:

Politycy PSL uważają, że zakończony w piątek w Warszawie szczyt Partnerstwa
Wschodniego był ważnym wydarzeniem polskiej prezydencji i pokazał, że Polska może być skutecznym
reprezentantem państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Politycy PSL uważają, że zakończony w piątek w Warszawie szczyt Partnerstwa Wschodniego był ważnym wydarzeniem polskiej prezydencji i pokazał, że Polska może być skutecznym reprezentantem państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił, że warszawski szczyt PW pokazał, że Polska może być skutecznym reprezentantem państw Europy Środkowo-Wschodniej. "Jeśli będziemy dobrze rozumieli interesy krajów regionu, to będziemy potrafili budować pozycję Polski na arenie europejskiej i światowej - jako reprezentanta 200 milionów mieszkańców" - podkreślił.

Pawlak zauważył też, że w Europie jest dość duże zróżnicowanie - jeśli chodzi o stosunek do Białorusi - np. Polska ma teraz "gorące" relacje, ale Niemcy mają już bardzo dobre relacje z Białorusią.

Z kolei poseł PSL, szef sejmowej komisji ds. UE Stanisław Rakoczy powiedział PAP, że Partnerstwo Wschodnie jest jednym z najważniejszych priorytetów Polski, ważnym nie tylko dla nas, ale także dla Europy. Według niego, szczyt, mimo iż zabrakło na nim przedstawicieli Białorusi, był bardzo ważnym wydarzeniem. Jak zaznaczył, przyjęta w Warszawie deklaracja ws. Białorusi wysyła jasny sygnał, że integracja tego kraju z UE jest możliwa, ale tylko pod określonymi warunkami.

"Cieszę, się, że te zasady demokratyczne zostały tak mocno zaakcentowane, zresztą nie tylko pod adresem Białorusi, ale także w przypadku Ukrainy jasno powiedziano, że umowa stowarzyszeniowa może być podpisana do końca roku, ale pod warunkiem, że nie będzie żadnych hec z Julią Tymoszenko, ani żadnym z przedstawicieli opozycji ukraińskiej" - powiedział Rakoczy.

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie kraje UE przyjęły w piątek specjalną deklarację potępiającą łamanie praw człowieka i demokracji na Białorusi. Wschodni partnerzy odmówili jej podpisania; Białoruś całkowicie zbojkotowała szczyt. Przywódcy zebrani na szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyjętej deklaracji końcowej uznali "europejskie aspiracje" wschodnich partnerów UE, ale nie dali im obietnicy członkostwa we Wspólnocie.

Zdaniem Rakoczego, to decyzja ważna i kluczowa nie tylko dla tych pięciu krajów, ale także dla Unii. "Ważne też, że podczas szczytu podkreślono, iż Partnerstwo Wschodnie nie jest zamiast członkostwa w UE, ale jest czymś po drodze do członkostwa. Oczywiście ta droga może być bardzo długa, ale to będzie zależało tylko od woli państw aspirujących" - zaznaczył. (PAP)

pat/ mrr/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)