Notowania

wiadomości
10.10.2013 15:27

PSL za ustawą ograniczającą dostęp służb do danych telekomunikacyjnych

Politycy PSL zapowiadają opracowanie projektu ustawy ograniczającej dostęp służb do danych telekomunikacyjnych. Projekt - jak zaznaczyli - będzie uwzględniał uwagi ogłoszonego raportu NIK, który krytykuje zasady i praktykę uzyskiwania billingów obywateli.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Politycy PSL zapowiadają opracowanie projektu ustawy ograniczającej dostęp służb do danych telekomunikacyjnych. Projekt - jak zaznaczyli - będzie uwzględniał uwagi ogłoszonego raportu NIK, który krytykuje zasady i praktykę uzyskiwania billingów obywateli. *

Poseł PSL Henryk Smolarz zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. "Trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem organu, który by kontrolował sam proces pozyskiwania danych, a także sposób ich przechowywania" - dodał.

"Będziemy dążyć do tego, by wszystkie wnioski pokontrolne zawarte w raporcie NIK wprowadzić do projektu ustawy, który będziemy opracowywać" - dodał rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

NIK skrytykowała zasady i praktykę uzyskiwania billingów obywateli w raporcie, który trafił do Sejmu we wtorek. Wśród stwierdzonych przez Izbę nieprawidłowości wskazano m.in. żądanie przez służby od operatorów danych starszych niż przewiduje prawo (można pytać tylko o dane z 12 miesięcy).

Smolarz przypomniał też, że Stronnictwo na początku 2012 roku złożyło projekt ustawy, który zakładał skrócenie okresu przechowywania danych do 6 miesięcy, a ostatecznie w przyjętej ustawie rządowej zapisano okres 12 miesięcy. "Raport NIK tylko potwierdza te obawy, które my podnosiliśmy" - zaznaczył.

Raport Izby dotyczył danych pobieranych przez dziesięć służb specjalnych, sądy i prokuratury danych telekomunikacyjnych, którymi są informacje o właścicielu danego numeru telefonu komórkowego, wykazy połączeń, dane o lokalizacji telefonu w konkretnym czasie oraz numer IP komputera. NIK przeprowadziła audyt w policji, CBA, ABW, SKW, SG, ŻW, Ministerstwie Finansów, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, wybranych sądach i prokuraturach.

NIK postuluje, aby niezależny organ mógł kontrolować zasadność ich pobierania, a także, by niszczono niepotrzebne dane telekomunikacyjne, a obywatel wiedział - choćby post factum - że jego dane pobrano. (PAP)

gł/ as/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz