Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL złoży do TK wniosek ws. reorganizacji sądów

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z konferencji prasowej PSL
#

# dochodzą informacje z konferencji prasowej PSL #

18.06. Warszawa (PAP) - PSL złoży w poniedziałek do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów umożliwiających ministrowi sprawiedliwości reorganizację mniejszych sądów rejonowych w drodze rozporządzenia. Ludowcy chcą, by Jarosław Gowin wycofał się ze swoich propozycji.

Poinformował o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PSL Jan Bury. Pod wnioskiem do TK - oprócz ludowców - podpisali się też parlamentarzyści Ruchu Palikota i Solidarnej Polski.

Przygotowany przez Stronnictwo wniosek do TK dotyczy przepisu, który został wprowadzony w zeszłym roku. Chodzi o upoważnienie ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

"Artykuł 176 ust. 2 Konstytucji RP stanowi (...), że +ustrój i właściwość sądów oraz postępowanie przed sądami określają ustawy+" - przypominają w uzasadnieniu swojego wniosku politycy PSL.

Ich zdaniem reorganizacja mniejszych sądów (ludowcy nazywają to likwidacją) doprowadzi do zmniejszenia znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich zniesienie.

Bury wyraził nadzieję, że Trybunał szybko rozpatrzy wniosek. "To ważna decyzja dla istnienia Polski powiatowej, dla istnienia sądów rejonowych" - ocenił.

Szef klubu PSL powiedział też, że nie obawia się reakcji koalicjanta na wniosek do TK. "Wiemy, że w klubie Platformy wielu posłów nie zgadza się z decyzją ministra Gowina, wielu posłów pochodzi z powiatów, gdzie sądy znikają" - zaznaczył.

"Nie traktujemy tego (wniosku do TK - PAP) w kategorii wojny. Nasza inicjatywa zmierza w kierunku poszanowania prawa polskiego, w tym konstytucji" - zaznaczył Bury.

Rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości Patrycja Loose wcześniej mówiła PAP, że Jarosław Gowin będzie ze spokojem czekać na werdykt Trybunału Konstytucyjnego. Dodała, że zdaniem ekspertów resortu minister ma prawo powoływać i znosić sądy w drodze rozporządzenia.

"Minister Gowin bardzo ceni sobie koalicyjną współpracę z PSL, ale nie zamierza pod wpływem sprzeciwu polityków Stronnictwa wycofywać się z przygotowywanej od wielu miesięcy reformy sądownictwa" - zaznaczyła Loose.

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek na początku 2012 r. Zmiany miałyby wejść w życie od 2013 r. Gowin poinformował ostatnio, że jeśli konsultacje międzyresortowe nie przyniosą niespodzianek, jeszcze w czerwcu podpisze rozporządzenie ws. zniesienia 79 sądów rejonowych.

Według ministra obecnie na ok. 7 tys. sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych. Resort sprawiedliwości podkreśla, że w planowanej reformie nie ma mowy o żadnej likwidacji - sądy bowiem zostają w tych samych miejscach, zmienia się natomiast ich obsada (w sensie formalnym). (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

stk/ mrr/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)