Notowania

afganistan
26.07.2010 14:27

"Publikacja dokumentów zmieni nasze spojrzenie na wojnę"

To opinia założyciela platformy internetowej WikiLeaks.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Spc. Walter Reeves/CC/U.S. Army)

_ - Publikacja tajnych dokumentów o operacjach wojsk USA w Afganistanie zmieni nasze spojrzenie na wszystkie nowoczesne wojny _ - powiedział w tygodnikowi _ Der Spiegel _ założyciel platformy internetowej WikiLeaks Julian Assange.

_ Spiegel _, amerykański dziennik _ New York Times _ oraz brytyjski _ Guardian _ opublikowały informacje, zawarte w ujawnionych w internecie przez WikiLeaks 90 tysiącach poufnych dokumentach dotyczących operacji wojsk amerykańskich w Afganistanie. Opisują m.in. akcje amerykańskich komandosów, takich jak grupa Task Force 373, specjalizującej się w eliminowaniu czołowych dowódców talibskich.

Publikację ostro skrytykował Biały Dom._ - Te dane to najbardziej kompleksowy opis wojny, jaki kiedykolwiek istniał w trakcie trwającego konfliktu zbrojnego - zatem w punkcie, gdy coś jeszcze może zmienić się na dobre. Zawierają zapisy dotyczące ponad 90 tysięcy incydentów, w tym precyzyjne dane geograficzne _ - powiedział Assange._ - W całej swej objętości materiał usuwa w cień wszystko, co do tej pory powiedziano o Afganistanie _ - dodał.

Assange ocenił, że publikacja może wpłynąć na decydentów politycznych, bo _ rzuca światło na codzienną brutalność wojny _. _ Zmieni ona poglądy opinii publicznej, także ludzi wpływowych w polityce i dyplomacji _ - powiedział.

W zeszłym roku *WikiLeaks otrzymało nagrodę mediów *organizacji Amnesty International.

Zdradził, że informator, który przekazał dokumenty, zwrócił się do WikiLeaks o sprawdzenie, czy publikacja nie narazi osób niewinnych na znaczące niebezpieczeństwo. WikiLeaks _ przefiltrowało _ materiały, by ograniczyć ewentualne ryzyko.

_ - Istnieją uzasadnione tajemnice, a także prawo do ich łamania. Niestety ci, którzy popełniają zbrodnie przeciw ludzkości albo łamią inne ustawy, zbyt łatwo nadużywają prawa do zachowania tajemnicy. Ludzie mający sumienie zawsze to wykrywali _ - powiedział Assange.

Odrzucił sugestię, jakoby poprzez działalność WikiLeaks był niebezpieczną osobą dla USA. _ Najbardziej niebezpieczni są ci, którzy prowadzą wojnę. Musimy ich powstrzymać. Jeżeli ta opinia czyni mnie niebezpiecznym w ich oczach, to widocznie tak jest _ - dodał.

39-letni Assange, pochodzący z Australii, jest jedną z dwóch znanych publiczne osób związanych z WikiLeaks. Drugą _ twarzą _ projektu jest Niemiec Daniel Schitt. Pozostali współpracownicy platformy internetowej są anonimowi.

Ideą projektu jest publikacja w sieci oryginalnych dokumentów np. rządów czy firm, zakwalifikowanych jako tajne i pozyskanych od anonimowych źródeł (ang. whistleblower). materiały zamieszczane są bez jakiegokolwiek komentarza, a dostęp do nich jest darmowy.

Współpracownicy WikiLeaks każdorazowo przed publikacją sprawdzają autentyczność dokumentów. _ Nie jest nam znany przypadek, by błędnie oceniono przekazane nam dane _ - mówił na początku lipca dziennikarzom w Hamburgu jeden z rzeczników projektu Daniel Schmitt.

Określił on WikiLeaks jako _ najagresywniejszą agencję prasową świata _, która ma na celu m.in. _ odcenzurowanie mediów _.

Jedną z najgłośniejszych publikacji platformy było zamieszczone w sieci w kwietniu nagranie wideo, zatytułowane _ Collateral Murder _, na którym widać, jak amerykańscy żołnierze ostrzeliwują ze śmigłowca grupę cywili.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;chce;wspolpracy;z;nato,39,0,647975.html) Rosja chce współpracy z NATO Rosyjski generał powołuje się na _ szczególną odpowiedzialność w Afganistanie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t89994.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;sztabu;wp;trzeba;przedefiniowac;zadania;w;afganistanie,135,0,645767.html) Szef sztabu WP: Trzeba przedefiniować zadania w Afganistanie Gen. Cieniuch wskazuje warunek wycofania Polaków z misji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t101214.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szczyt;w;kabulu;jak;podniesc;afganistan;z;ruin,60,0,645692.html) Szczyt w Kabulu: Jak podnieść Afganistan z ruin? Rozpoczęła się konferencja na temat odbudowy Afganistanu.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz