Notowania

jose barroso
27.07.2009 10:24

Pucz przeciwko Barroso

Frakcja Zielonych w Europarlamencie nie zgadza się na przekazywanie USA danych objętych tajemnicą bankową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Przewodniczący frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim Daniel Cohn-Bendit zagroził _ puczem _ przeciw desygnowanemu na kolejną kadencję szefowi Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso. Powodem tej krytyki jest planowane porozumienie z USA dotyczące przekazywania Amerykanom danych objętych tajemnicą bankową.

W rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Berliner Zeitung _ Cohn-Bendit zażądał włączenia PE w debatę o porozumieniu. _ W przeciwnym razie dojdzie do potężnego puczu w Parlamencie. Barroso igra z ogniem - powiedział polityk Zielonych. - Widać coraz wyraźniej, że Barroso nie traktuje poważnie Parlamentu Europejskiego _.

Komisja Europejska potrzebuje mandatu 27 państw członkowskich na negocjacje z USA o tymczasowej umowie w sprawie dalszego dostępu do danych o transakcjach bankowych w ramach walki z międzynarodowym terroryzmem. W zeszłym tygodniu zielone światło dla przyjęcia mandatu dał komitet stałych przedstawicieli państw członkowskich UE. W poniedziałek mają to uczynić szefowie dyplomacji, którzy spotykają się w Brukseli.

Jak podały niemieckie media, nowa umowa jest potrzebna, gdyż sieć SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) postanowiła przenieść swój główny serwer z USA do Europy, co utrudni amerykańskim władzom dostęp do danych europejskich klientów. W systemie SWIFT, który pośredniczy w międzynarodowym przepływie pieniędzy, znajduje się ponad osiem tysięcy banków z 200 państw świata.

Po zamachach w USA z 11 września 2001 roku amerykańskie służby specjalne obserwują międzynarodowe przepływy finansowe, co ma pomóc w wytropieniu źródeł finansowania grup terrorystycznych.

W miniony weekend niemieccy politycy różnych opcji wyrażali oburzenie planami KE, żądając od przedstawicieli rządu federalnego, by zawetował mandat na negocjacje z USA. _ Szpiegowanie danych bankowych przez amerykańskie służby specjalne to ciężka ingerencja w sferę prywatną _ - oświadczył bawarski minister sprawiedliwości Joachim Herrmann. _ Rząd federalny musi powstrzymać te plany _ - dodał.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: jose barroso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz