Notowania

wiadomości
12.04.2013 12:25

Putin: kosmodrom Wostocznyj będzie dla specjalistów z wielu państw

TASS) - Prezydent Rosji Władimir Putin, który w piątek, w 52. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego człowieka, odwiedził budowę kosmodromu Wostocznyj, powiedział, że liczy na to, iż kompleks ten będzie wykorzystywany przez specjalistów z innych państw.

Podziel się
Dodaj komentarz

*TASS) - Prezydent Rosji Władimir Putin, który w piątek, w 52. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego człowieka, odwiedził budowę kosmodromu Wostocznyj, powiedział, że liczy na to, iż kompleks ten będzie wykorzystywany przez specjalistów z innych państw. *

Podczas wizyty na miejscu budowy kosmodromu w obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie Putin w trakcie łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) wyraził nadzieję, że rosyjski kompleks będzie używany także przez kolegów z USA i Europy.

Zaznaczył, że kosmos to taka sfera stosunków rosyjsko-amerykańskich, w której nie ma sprzeczności. "Kosmos to taka sfera wspólnych działań, która pozwala zapomnieć o wszystkich komplikacjach stosunków międzynarodowych, budować nasze kontakty w najbardziej perspektywicznej sferze wysokich technologii i nie myśleć o żadnych problemach, myśleć o przyszłości, przyszłości naszych państw, przyszłości ludzkości" - oświadczył Putin.

W związku z przypadającym 12 kwietnia Dniem Kosmonautyki, w rocznicę lotu Jurija Gagarina, prezydent Rosji złożył z miejsca budowy nowego kosmodromu życzenia obecnej załodze ISS. Składa się ona z sześciu kosmonautów: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Kanadyjczyka.

Putin powiedział, że pierwszy lot bezzałogowy z nowego kosmodromu odbędzie się w roku 2015, a pierwszy z załogą w roku 2018. "To oczywiste, że w XXI wieku Rosja musi zachować status przodującego mocarstwa kosmicznego" - powiedział Putin, który nie wykluczył utworzenia ministerstwa kosmosu.

Ogólne koszty kosmodromu Wostocznyj są szacowane na 10 mld dolarów.

Wbrew sugestiom, że Rosja może opuścić kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, Putin oświadczył, że Moskwa będzie dalej dzierżawić ten kompleks. Umowa dzierżawy jest zawarta do roku 2050. (PAP)

mmp/ ap/

13588515 13588992 13588433 13587955

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz