Notowania

putin
31.05.2012 19:29

Putin na Białorusi. Łukaszenka zmięknie?

To pierwsza wizyta zagraniczna Putina po ponownym objęciu stanowiska szefa państwa 7 maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył na Białoruś, gdzie przeprowadzi rozmowy z prezydentem tego kraju Alaksandrem Łukaszenką.

Najważniejszymi tematami rozmów będzie współpraca w ramach Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, którą tworzą Rosja, Kazachstan i Białoruś, współpraca handlowa i inwestycyjna oraz w dziedzinie energetyki jądrowej, a także współpraca w sferze wojskowej - informował organ administracji prezydenckiej _ SB. Biełaruś Siegodnia _.

Sam Łukaszenka wspominał natomiast, że podczas wizyty Putina będzie omawiana kwestia przyszłości Białoruskiej Kompanii Potasowej, w której połowa udziałów należy do Rosjan. _ - To jedna z kwestii, którą chciałbym omówić z prezydentem Rosji podczas jego wizyty na Białorusi - intensyfikacji naszej wspólnej produkcji nawozów potasowych, a może także powiększenia tej firmy, przekazania jej większych zadań w sferze produkcji nawozów azotowych i fosforowych _ - oznajmił Łukaszenka.

Zdaniem białoruskich komentatorów po wizycie Putina nie należy spodziewać się przełomowych wydarzeń, ale dwustronne rozmowy mogą być trudne, bo rosyjski prezydent będzie się starał wymóc na Białorusi realizację podpisanych porozumień.

Chodzi zwłaszcza o kwestię prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw, która była warunkiem przyznania Białorusi w 2011 r. przez Fundusz Antykryzysowy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej kredytu wysokości 3 mld USD. Białoruś zobowiązała się, że w ciągu trzech lat sprywatyzuje firmy na sumę co najmniej 7,5 mld dolarów.

W ubiegłym roku Mińsk spełnił wymóg prywatyzacji, sprzedając Gazpromowi połowę akcji przedsiębiorstwa przesyłu gazu Biełtransgaz za 2,5 mld USD. W tym roku Łukaszenka oznajmił jednak, że Białoruś zrezygnowała z opracowania listy przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy _ bardzo nerwowo na to reagują _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz