Notowania

rządy władimira putina
08.02.2013 10:44

Putin testuje Zachód. "Przestańcie udawać"

- Dotychczasowe podejście Zachodu do Rosji Władimira Putina już się nie sprawdza - pisze politolog Lilia Szewcowa w Financial Timesie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ Dotychczasowe podejście Zachodu do Rosji Władimira Putina już się nie sprawdza. Tylko twardsze stanowisko wobec Moskwy przyczyni się do rzeczywistych zmian w rosyjskim społeczeństwie _- pisze politolog Lilia Szewcowa w _ Financial Timesie _.

_ Obozowi Putina już nie zależy na dobrej opinii Zachodu i nie imituje już demokracji, lecz odchodzi od europejskich wartości. Jeżeli komuś wydaje się, że nie będzie to miało wpływu na rosyjską politykę zagraniczną, ten jest w błędzie _ - pisze Szewcowa, politolog i ekspertka związana z ośrodkiem Carnegie Endowment for International Peace, w komentarzu opublikowanym przez londyński dziennik.

Według niej rosyjskie władze obecnie dyktują Zachodowi nowe zasady współpracy, a Zachód może pozostać strategicznym partnerem Rosji pod warunkiem, że je zaakceptuje i będzie podtrzymywał reżim przy życiu.

_ Pozwólcie każdemu reżimowi (w tym syryjskiemu) traktować swych obywateli jak mu się podoba. Współpracujcie w zakresie handlu, inwestycji i innych wspólnych obszarów zainteresowań. Nie utrudniajcie życia naszym elitom na Zachodzie, co znaczy: zapomnijcie o ustawie Magnitskiego (...). Zaakceptujcie fakt, że Rosja ma swoje strefy wpływów. I żadnych pogadanek o demokracji _ - wymienia Szewcowa żądania Kremla.

Jej zdaniem Kreml przedstawia nowy model współpracy z Zachodem właśnie teraz, bo potrzebuje ich jako uzasadnienia swej bardziej represyjnej polityki po protestach opozycji w latach 2011-2012.

Zdaniem Szewcowej Putin nie jest gotowy na konfrontację z Zachodem i na razie ogranicza się do ostrzegawczych sygnałów, np. uchwalenia ustawy zakazującej adopcji rosyjskich dzieci przez obywateli USA, ale w przyszłości może te sygnały mnożyć, np. zakazując opozycji wyjazdu z kraju czy prowadząc polityczne procesy. _ Reżim Putina testuje nie militarną potęgę, lecz wierność Zachodu jego własnym wartościom _, licząc na to, że Zachód poświęci je w imię poprawnych stosunków z Moskwą - podkreśla.

_ - Dotychczasowe metody Zachodu w radzeniu sobie z Rosją, od realpolitik po reset w stosunkach, już nie działają, ale istnieje inny sposób _- pisze Szewcowa. -- _ Przestańcie pomagać Rosji. (...) Uzależnijcie korzyści rosyjskich elit zintegrowanych z Zachodem od ich postępowania w kraju. Przestańcie udawać, aby ułagodzić Kreml _ - apeluje Szewcowa na łamach _ Financial Timesa _.

Tagi: rządy władimira putina, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz