Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PwC: oferty publiczne w Europie sięgnęły 26 mld euro w 2013 r.

0
Podziel się:

26,3 mld euro wyniosła wartość ofert publicznych w Europie w 2013 roku; rok
wcześniej było to 10,9 mld euro - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy doradczej PwC
"IPO Watch Europe". Londyn zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby i wartości ofert.

26,3 mld euro wyniosła wartość ofert publicznych w Europie w 2013 roku; rok wcześniej było to 10,9 mld euro - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy doradczej PwC "IPO Watch Europe". Londyn zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby i wartości ofert.

Według badania PwC w czwartym kwartale ub.r. wartość 105 ofert na europejskich giełdach wyniosła łącznie 14,7 mld euro. "Były to najlepsze trzy miesiące na rynku pierwotnym w Europie od czwartego kwartału 2011 roku" - podkreślono.

W całym 2013 r. przeprowadzono na europejskich rynkach 278 ofert wobec 288 rok wcześniej.

Od października do grudnia ub.r. Londyn po raz kolejny zajmował pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby i wartości ofert. Przeprowadzono tam 41 ofert o wartości 8,6 mld euro, co stanowi ponad połowę wszystkich ofert w Europie w tym czasie. W Londynie największe oferty dotyczyły spółek: Royal Mail (2 mld euro), Merlin Entertainments (1,1 mld euro) oraz Riverstone Energy (0,9 mld euro).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2013 r. w Warszawie odbyło się 13 debiutów giełdowych (z czego sześć na NewConnect, a siedem na rynku głównym) o wartości 1 mld euro. W tym czasie warszawska giełda była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów, a trzecim pod względem wartości. Oprócz Londynu wyprzedził nas w tym zakresie NYSE Euronext, sojusz giełd paryskiej, amsterdamskiej, brukselskiej i lizbońskiej z kwotą 2 mld euro.

Starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca podkreślił, że ożywienie na rynku pierwotnym w Warszawie postępuje w ostatnich miesiącach znacznie wolniej niż na innych rynkach, m.in. w Londynie. Tam - jak zaznaczył - liczba i wartość IPO jest najwyższa od 2007 roku, czyli sprzed kryzysu.

"Korzystną dynamikę na GPW zawdzięczamy głównie dwóm dużym ofertom prywatyzacyjnym - PKP Cargo oraz Energi. Słabsza pozycja warszawskiej giełdy wynika głównie z zawirowań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym i towarzyszącymi temu obawami inwestorów o aktywa znajdujące się w OFE" - ocenił. Jego zdaniem OFE były dotychczas jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego i stanowiły najbardziej stabilną grupę inwestorów na rynku pierwotnym. (PAP)

dol/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)