Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła rozmowy o nowej rezolucji ws. Syrii

0
Podziel się:

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęło we
wtorek dyskusje na temat ewentualnej nowej rezolucji dotyczącej Syrii, która wzywałaby obie strony
konfliktu do zaprzestania przemocy. Poprzednie dwie rezolucje zawetowały Rosja i Chiny.

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęło we wtorek dyskusje na temat ewentualnej nowej rezolucji dotyczącej Syrii, która wzywałaby obie strony konfliktu do zaprzestania przemocy. Poprzednie dwie rezolucje zawetowały Rosja i Chiny.

Rozmowy na temat nowego dokumentu prowadzą przy drzwiach zamkniętych ambasadorowie przy ONZ: Francji, W. Brytanii, USA, Chin i Rosji w obecności przedstawiciela Maroka, który reprezentuje obecnie w Radzie kraje arabskie.

W tekście, napisanym pod patronatem Waszyngtonu, zawarte jest żądanie, by syryjski rząd "natychmiast" zaprzestał wszelkiej przemocy, wycofał swoje siły zbrojne ze stawiających opór miast i uwolnił więzionych manifestantów. W projekcie umieszczono także apel do syryjskiej opozycji o "powstrzymanie się od wszelkiej przemocy", gdy reżim w Damaszku spełni pierwszy wymóg rezolucji. Agencje zwracają uwagę, że "apel" skierowany do opozycji jest łagodniejszy niż "żądanie" pod adresem Damaszku.

Rada Bezpieczeństwa domaga się także, by "władze syryjskie natychmiast zezwoliły na dostęp pomocy humanitarnej" we wszystkich miastach kraju.

Ambasador USA przy ONZ Susan Rice oświadczyła na koniec rozmów we wtorek, że negocjacje są dopiero we wstępnej fazie i będą kontynuowane; nie podano jednak konkretnego terminu. Ambasadorowie Rosji i Chin nie komentowali rozmów.

Jak podkreśliła Rice, dyskusje koncentrowały się na tym, "czy jest możliwe osiągnięcie porozumienia w sprawie tekstu, który domagałby się zakończenia przemocy w Syrii i pilnej pomocy humanitarnej". Agencja AP komentuje, że ta deklaracja oznacza, iż zachodni zwolennicy rezolucji nie chcą formalnie przedstawić amerykańskiego projektu, jeśli miałoby mu grozić trzecie weto.

Moskwa i Pekin zawetowały dwie poprzednie wersje rezolucji; uznały je za niewystarczająco wyważone, ponieważ była w nich mowa o zakończeniu przemocy tylko przez stronę rządową.

Wcześniej we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że "Rosja jest głęboko przekonana o słuszności (swego stanowiska) w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w tym w kwestii syryjskiej".

"Podchodzimy z wielką odpowiedzialnością do każdego weta, każdego głosowania, wszystko to ma bowiem poważne konsekwencje. Dlatego namawiamy partnerów, by nie zajmowali sztywnego stanowiska, lecz szukali kompromisu, negocjowali" - dodał. (PAP)

ksaj/

10941963 10941664 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)