Notowania

wiadomości
02.12.2013 17:56

Rada Europy apeluje o podjęcie dialogu na Ukrainie i oferuje pomoc

Sekretarz generalny Rady Europy (RE) Thorbjoern Jagland zaapelował w poniedziałek do Ukraińców o wznowienie dialogu w celu zażegnania kryzysu . Zaoferował Ukrainie pomoc swej organizacji w osiągnięciu tego celu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sekretarz generalny Rady Europy (RE) Thorbjoern Jagland zaapelował w poniedziałek do Ukraińców o wznowienie dialogu w celu zażegnania kryzysu . Zaoferował Ukrainie pomoc swej organizacji w osiągnięciu tego celu. *

"Nawołuję wszystkie strony konfliktu do wyrzeczenia się przemocy i do przystąpienia do dialogu" - oświadczył Jagland wyrażając też "wielkie zaniepokojenie" wydarzeniami na Ukrainie.

"Rada Europy jest gotowa okazać pomoc Ukrainie i jej obywatelom w wyjściu z tej trudnej sytuacji z poszanowaniem praw, jakie wynikają z Europejskiej konwencji praw człowieka" - dodał Jagland.

Szef RE kontaktował się w poniedziałek z władzami Ukrainy, w tym z jej ministrem spraw zagranicznych Leonidem Kożarą, o czym poinformowały osoby z otoczenia Jaglanda, nie precyzując, jaką formę miałaby przybrać pomoc Rady Europy dla Ukrainy - jednego z 47 państw członkowskich RE.

W Kijowie trwają demonstracje zwolenników umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W sobotę rano protest na Majdanie Niepodległości rozpędziły siły specjalne milicji Berkut. Rannych zostało kilkadziesiąt osób. W niedzielę doszło z kolei do kilku ataków na budynek administracji prezydenta Janukowycza; zdaniem opozycji była to prowokacja, urządzona przez wynajętych przez władze młodych dresiarzy. (PAP)

mmp/ ap/

15192172 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz