Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Europy: Bez mediów publicznych pluralizm będzie zagrożony

0
Podziel się:

Rada Europy zwróciła się w czwartek do 47 swych państw członkowskich,
aby dbały o zachowanie pluralizmu i zróżnicowania w środkach masowego przekazu, "które są
zagrożone, jeśli nie utrzymuje się obecnego ich modelu z udziałem mediów publicznych".

Rada Europy zwróciła się w czwartek do 47 swych państw członkowskich, aby dbały o zachowanie pluralizmu i zróżnicowania w środkach masowego przekazu, "które są zagrożone, jeśli nie utrzymuje się obecnego ich modelu z udziałem mediów publicznych".

Komitet ministrów Rady Europy, organ wykonawczy tej organizacji, podkreślił swe poparcie dla "misji, niezależności wydawniczej i organizacyjnej mediów publicznych" oraz konieczności ich finansowania.

W swej deklaracji komitet, w skład którego wchodzą ministrowie spraw zagranicznych i ambasadorzy przy Radzie Europy, podkreślił, że "obowiązkiem mediów publicznych w nowej panoramie sektora informacji jest promowanie wartości demokratycznych i dywersyfikacja przekazywanych treści i usług".

W tym sensie rozwój nowych technologii informacji i komunikacji - głosi oświadczenie komitetu - stwarza "szczególną szansę, że media publiczne będą mogły wypełniać swą misję w sposób innowacyjny i bardziej skuteczny".

Komitet, podkreślając znaczenie niezależności i transparentności mediów publicznych, kładzie nacisk na "zrównoważone przedstawianie w nich rozmaitych punktów widzenia".

Organ Rady Europy odniósł się również do kwestii obsadzania kierowniczych stanowisk w mediach publicznych i zwrócił się do rządów, aby nie wykorzystywały tego instrumentu "do wywierania wpływów politycznych lub wpływów innego typu" na funkcjonowanie mediów.

Ostrzegł jednocześnie przed wykorzystywaniem instrumentów finansowych "w celu wywierania wpływu na politykę wydawniczą i ograniczanie autonomii" mediów publicznych. Stanowiłoby to - jak dodaje komitet - "zamach na niezależność działania mediów publicznych".

Przed dwoma miesiącami komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg ostrzegał przed zagrożeniami wobec których stają europejskie media publiczne: podejmowanymi przez władze próbami podporządkowania sobie mediów publicznych i zdominowania rynku medialnego oraz zaznaczającą się tendencją do tworzenia monopoli medialnych. (PAP)

ik/ ap/

10806842

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)