Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Konsultacyjna o szkolnictwie i obrazie Polski za granicą

0
Podziel się:

Szkolnictwo polskie poza granicami kraju i obraz Polski za granicą - będą
głównymi tematami dwudniowego posiedzenia Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu. Jest to
trzecie posiedzenie Rady w tej kadencji.

Szkolnictwo polskie poza granicami kraju i obraz Polski za granicą - będą głównymi tematami dwudniowego posiedzenia Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu. Jest to trzecie posiedzenie Rady w tej kadencji.

Posiedzenie rozpoczęło się w poniedziałek. "Zagadnienia, którymi będziemy się zajmować, są przekrojowe; głównie jest to oświata polska oraz obraz Polski za granicą" - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"Problemy są różne w różnych krajach. To jest Białoruś, gdzie nie może funkcjonować legalnie Związek Polaków - organizacja jednocząca Polaków, to jest Litwa - gdzie istnieją problemy ze szkolnictwem, z reformą szkolnictwa, z pisownią polskich nazwisk, z nazwami ulic dwujęzycznymi" - mówił Borusewicz.

Zaznaczył, że w ostatnich latach wizerunek Polski uległ zmianie. "Nie jesteśmy krajem ubogim, wyciągającym rękę po wszystko, jesteśmy krajem dającym, to jest trochę inna sytuacja" - powiedział. Dodał, że jest "zadowolony z tego, że rozpoczyna pracę internetowa szkoła języka polskiego".

Przewodniczący senackiej Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą Andrzej Person powiedział, że tematów do rozmów dla Rady Konsultacyjnej jest coraz więcej. "Zdajemy sobie sprawę, że coraz więcej Polaków tworzy tę nową emigrację, emigrację zarobkową" - powiedział. "To są setki tysięcy ludzi, wkrótce zostanie otwarty rynek pracy w Niemczech, a to spowoduje, że ich jeszcze przybędzie" - dodał. Powiedział, że "młode pokolenie musi uczyć się polskiego".

"Zdarzają się przypadki, że po dwóch, trzech pokoleniach to trzecie uczy się polskiego. Takim przykładem jest Syberia" - powiedział Person. Przypomniał też, że np. w Kanadzie młodzież od kilku lat organizuje spotkania dla polskiej młodzieży z całego świata. "Są też spotkania absolwentów wyższych uczelni amerykańskich, którzy się poczuwają do polskości w Górach Skalistych, organizowane przez polski MSZ i Senat" - powiedział.

Zdaniem Persona "musimy wreszcie sobie powiedzieć jasno, że same stroje krakowskie i Cepelia to nie jest dobry kierunek, żeby tę polskość podtrzymywać". "Teraz stawiamy na młodych liderów i Rada Konsultacyjna nam w tym pomaga" - powiedział.

Polonijna Rada Konsultacyjna przy Marszałku Senatu powstała w 2002 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, dotyczących ich projektów aktów normatywnych, a także kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii. Członkowie Rady pełnią swoje obowiązki honorowo.

W Skład Rady wchodzą m.in. prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej Andrzej Alwast, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, prezes Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej Braspol Andre Hamerski oraz wieloletni działacz Polonii Amerykańskiej Władysław Zachariasiewicz. (PAP)

dom/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)