Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sld
25.03.2007 17:52

Rada Krajowa SLD przyjęła deklarację z okazji rocznicy Traktatów Rzymskich

Rada Krajowa SLD przyjęła w niedzielę deklarację w 50. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. SLD chce, aby 1 maja stał się świętem przystąpienia Polski do UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Krajowa SLD przyjęła w niedzielę deklarację w 50. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. SLD chce, aby 1 maja stał się świętem przystąpienia Polski do UE.

Jak czytamy w deklaracji, Traktaty Rzymskie dały początek budowie "bezprecedensowego sojuszu państw Unii Europejskiej".

"Doświadczeni ogromem zniszczeń i rozmiarem zbrodni II wojny światowej, Europejczycy podjęli wspólny wysiłek na rzecz budowy wspólnej, pokojowej przyszłości. Chcieli odnowić sumienie, które legło w obozach zagłady, gettach, ruinach bombardowanych miast oraz zbiorowych mogiłach. Niedawni wrogowie stworzyli projekt bez precedensu - obszar dobrobytu, wspólnego rynku, praw człowieka i demokracji, który jest dzisiaj w świecie przedmiotem podziwu" - czytamy w deklaracji.

Jak zaznaczono w niej, SLD wita podpisaną w niedzielę, Deklarację Berlińską, "jako szczególne zobowiązanie wobec tych pokoleń, od których zależeć będą losy Unii w kolejnych dziesięcioleciach". Deklaracja Berlińska została podpisana przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa- Gerta Poetteringa i szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

Rada Krajowa SLD podziękowała w swojej deklaracji b. prezydentom - Lechowi Wałęsie i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, a także b. premierom, ministrom spraw zagranicznych, dyplomatom i negocjatorom, za wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej.

"W dniu rocznicy (podpisania Traktatów Rzymskich - PAP) pragniemy złożyć hołd i wspomnieć tych, dzięki którym Polska w 1989 roku ponownie odzyskała niepodległość" - napisano w deklaracji.

Podpisanie Deklaracji Berlińskiej w 50-lecie Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską, odbyło się w gmachu Muzeum Niemieckiej Historii. Dokument wyznacza zadania Wspólnoty na przyszłość. Przywódcy UE zobowiązują się m.in. do nadania Unii, do 2009 roku "odnowionego wspólnego fundamentu".

Szef SLD Wojciech Olejniczak zaproponował na niedzielnej Radzie Krajowej, aby dzień 1 maja ustanowić świętem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. (PAP)

Tagi: sld, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz