Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Polityczna RP i zjazd Europy Plus o wyborach do PE i nowej partii

0
Podziel się

#
dochodzą informacje o posiedzeniu zespołów politycznych Europy Plus
#

bErdykcB

# dochodzą informacje o posiedzeniu zespołów politycznych Europy Plus #

07.09. Warszawa (PAP) - Przygotowania do wyborów europejskich były tematem sobotniego zjazdu wojewódzkich zespołów politycznych Europy Plus, które odbyło się w Sejmie. Wcześniej Ruch Palikota obradował na posiedzeniu Rady Politycznej; przyjęto m.in. uchwałę dot. tworzenia nowej partii.

W sejmowej Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie wszystkich członków wojewódzkich zespołów politycznych Europy Plus z zespołem krajowym.

bErdykcD

Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski, obecnie rotacyjnie obejmujący stanowisko przewodniczącego zespołu politycznego inicjatywy Europa Plus, ocenił, że było to "owocne" spotkanie dotyczące m.in. kwestii programowych i przygotowania do wyborów europejskich w 2014 roku.

"Jesienią tego roku sądzę, że będziemy mogli już państwu zaprezentować zarówno naszych kandydatów, jak i program w wyborach europejskich. Ale podkreślamy to bardzo wyraźnie wszyscy, że zamierzamy jako koalicja startować również w wyborach samorządowych oraz w polskich wyborach parlamentarnych" - mówił Piskorski na briefingu prasowym po zjeździe.

Z kolei europoseł Marek Siwiec przypomniał, że prowadzić rozmowy dotyczące liderów listy europejskiej inicjatywy będzie b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polityk dodał, że rozmawiał w piątek z Kwaśniewskim i były prezydent "potwierdził swoje zainteresowanie".

Siwiec kieruje stowarzyszeniem Ruch Społeczny Europa Plus, czyli jedną z organizacji, które - obok m.in. Ruchu Palikota, Stronnictwa Demokratycznego i Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

bErdykcJ

Podczas briefingu padło też pytanie, czy podczas sobotniego zjazdu Europy Plus była mowa o zapowiadanej przez lidera RP Janusza Palikota nowej partii, która ma powstać w październiku.

"Pracujemy nad nową partią, która się tu przebijała w różnych wypowiedziach, choć to nie było spotkanie poświęcone tworzeniu nowej partii przy udziale Janusza Palikota" - powiedział Siwiec. Dodał, że przeprowadził w stowarzyszeniu, którym kieruje, szerokie konsultacje i bardzo wiele osób tworzących je będzie aktywnie popierać budowanie nowej partii.

Z kolei Kalisz - szef stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, b. poseł SLD - podkreślił, że inicjatywa Europa Plus to koalicja, a wszystkie jej "filary" - czyli współtworzące ją organizacje - są autonomiczne. "Jak powiedział Marek Siwiec, trwają rozmowy między stowarzyszeniem Europa Plus i Ruchem Palikota co do powstania nowej partii. My uznajemy, iż są to rozmowy dwóch członów naszej koalicji" - zaznaczył.

W briefingu po zjeździe Europy Plus nie wziął udziału Janusz Palikot. Piskorski powiedział, że szef RP prosił o przeproszenie w jego imieniu, ale "w tej chwili ma samolot, wylatuje za granicę".

bErdykcK

Palikot spotkał się z dziennikarzami na wcześniejszym briefingu po posiedzeniu Rady Politycznej RP, które rozpoczęła się przed południem.

Szef Ruchu poinformował wtedy, że Rada przyjęła w sobotę dwie uchwały. Jak mówił, jedna z nich upoważniła go - jako szefa RP - do rozmów z innymi formacjami o tworzeniu nowej partii i przygotowanie w związku z tym odpowiednich zmian w statucie Ruchu. Podkreślił, że uchwała została przyjęta jednomyślnie.

Kilka dni temu Palikot ogłosił, że na październikowym zjeździe RP powstanie nowe centrolewicowe ugrupowanie. W piątek mówił, że zwróci się do Rady Politycznej, by udzieliła mu mandatu do sfinalizowania rozmów z formacjami zainteresowanymi tworzeniem nowej partii - wymienił w tym kontekście m.in. Partię Demokratyczną, Rację Polskiej Lewicy oraz stowarzyszenie Marka Siwca.

Lider RP poinformował też, że w drugiej przyjętej uchwale Rada Polityczna RP wezwała szefów SLD i PSL - Leszka Millera i Janusza Piechocińskiego do deklaracji, że nie zawiążą w przyszłości koalicji z PiS. Według polityka Ruchu to bardzo ważne, bo "wielu ludzi w Polsce zaczyna się martwić tym, że PiS mógłby wrócić do władzy".

bErdykcL

"Ja, Janusz Palikot i moje środowisko polityczne nie zawiąże nigdy koalicji z Prawem i Sprawiedliwością (...) I oczekuję tego samego od Leszka Millera, od Janusza Piechocińskiego" - oświadczył lider Ruchu. (PAP)

sdd/ eaw/

bErdykde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)