Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim o wiarygodności mediów

0
Podziel się:

Wiarygodność środków społecznego przekazu
zależy przede wszystkim od kompetencji i postawy etycznej
dziennikarzy - uznała Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.

Wiarygodność środków społecznego przekazu zależy przede wszystkim od kompetencji i postawy etycznej dziennikarzy - uznała Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.

Rada Społeczna, składająca się ze świeckich intelektualistów, przedstawiła w poniedziałek w Poznaniu swoje stanowisko w kwestii wiarygodności środków społecznego przekazu.

Jak napisali w oświadczeniu członkowie rady, media powinny służyć dobru wspólnemu i rzeczywistemu dobru osobowemu. "Prawda powinna być związana już z samym tytułem danego medium. Tak jak niektóre media nie ukrywają swoich związków z wartościami chrześcijańskimi, dając temu wyraz najczęściej już w tytule, podobnie inne media, np. propagujące światopogląd materialistyczny powinny uczciwie o tym informować, nie ukrywając tego pod pozorem bezstronności aksjologicznej i politycznej" - napisano w oświadczeniu.

Zdaniem rady, dziennikarzom nie można zabraniać prezentowania własnych poglądów, ale społeczna rola, jaką odgrywają oraz uczciwość wobec odbiorców uzasadniają postulat, aby swoich przekonań światopoglądowych lub politycznych nie maskowali twierdzeniami o własnej neutralności w tym zakresie.

"Oczywiście ujawnienie przez dziennikarza prawdy o swoich przekonaniach nie może być wymuszone prawem, ale powinno wynikać z uczciwości wobec czytelników, słuchaczy czy telewidzów, którzy dzięki takiej wiedzy mogliby łatwiej sami ocenić wartość przekazu" - napisali autorzy oświadczenia.

Członkowie rady podkreślili, że bez odpowiedniej postawy moralnej pracowników środków społecznego przekazu wszelkie regulacje prawne dotyczące mediów będą nieskuteczne.

"Moralny dziennikarz będzie postępował zawsze moralnie, choćby nawet nie było żadnej ustawy o mediach. Niemoralny dziennikarz zawsze znajdzie w przepisach jakąś +furtkę+. A o postawie etycznej dziennikarzy mówi się bardzo mało - więcej miejsca poświęca się regulacjom prawnym" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej członek Rady Społecznej prof. Wojciech Łączkowski.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim została ustanowiona w 2002 roku dla umożliwienia realizacji szczególnej roli i odpowiedzialności katolików świeckich za życie kościoła lokalnego oraz kształtowanie życia społecznego.

Członkowie rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim służy mu poprzez wypracowywanie opinii na temat bieżących wydarzeń; przekazuje do wiadomości opinii publicznej, w uzgodnieniu z arcybiskupem, wypracowane przez siebie stanowiska. (PAP)

rpo/ wkr/ gma/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)