Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radiowa Dwójka 8 lipca zamilknie w proteście na 24 godziny

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź członka zarządu Polskiego Radia Roberta Wijasa oraz komunikat Stowarzyszenia im.
Ludwiga van Beethovena
#

# dochodzi wypowiedź członka zarządu Polskiego Radia Roberta Wijasa oraz komunikat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena #

W proteście przeciw dramatycznemu spadkowi finansowania 8 lipca radiowa Dwójka, emitująca audycje kulturalne, popularyzująca m.in. literaturę i muzykę poważną, jazzową, folkową - zamilknie na 24 godziny. W tym czasie, jak poinformowano na stronie internetowej stacji, na antenie podawany będzie jedynie komunikat o akcji.

"Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów" - głosi zamieszczone na stronie oświadczenie.

W rozmowie z PAP członek zarządu Polskiego Radia Robert Wijas poparł protest radiowej Dwójki. "Protest ten nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, jest protestem +za+ - za wysoką jakością drugiego programu Polskiego Radia. W środę słuchacze usłyszą jak wiele wszyscy stracimy, jeśli dyrekcja Dwójki będzie zmuszona do zubożenia oferty z powodów finansowych" - powiedział Wijas.

Zespół Programu II prosi o solidarność. Można ją wyrazić na kilka sposobów - m.in. zapłacić abonament, napisać lub powiedzieć o sytuacji programu w innych mediach, przypominać o Dwójce w sejmowych debatach lub napisać na adres: dwojka@polskieradio.pl.

"Nasze istnienie jest zagrożone m.in. na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu" - głosi komunikat, który będzie emitowany w środę na antenie Programu Drugiego.

"Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną. Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki" - usłyszą słuchacze.

W oświadczeniu podkreślono, że pogarszającą się sytuację finansową traktowano dotąd jako przejściowe kłopoty, ale stan debaty o mediach publicznych odebrał nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości.

"Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność - pomijana i przemilczana" - napisano.

Przypomniano, że Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, więc jego działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku.

Jak podkreślono, w tym roku radiowa Dwójka nie ma pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie może również wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowała.

W komunikacie nadesłanym PAP zaniepokojenie sytuacją Programu 2 Polskiego Radia wyraziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizatora m.in. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. "Problemy finansowe, z jakimi boryka się od wielu miesięcy Radiowa Dwójka, przy jednoczesnym braku wsparcia władz administracyjnych i ustawodawczych napawają ogromną obawą o możliwość dalszego funkcjonowania Dwójki" - czytamy.

Zdaniem Stowarzyszenia, Program 2 Polskiego Radia "jako jedyna stacja nadawcza w kraju bezpośrednio odpowiada za popularyzację tzw. wysokiej kultury, w czasach trudnych dla sztuki nieopakowanej w różowe kokardki. To dzięki Radiowej Dwójce kolejne pokolenia słuchaczy będą mogły poznać następców Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara. Likwidacja Dwójki w dużej mierze przyczyni się do rezygnacji z promocji i wsparcia współczesnych nam twórców teatru, literatury i muzyki".

Program II Polskiego Radia emituje audycje kulturalne, popularyzujące m.in. literaturę i muzykę poważną, jazzową, folkową. Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Nadaje bezpośrednie transmisje z festiwali Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, a także z najważniejszych konkursów muzycznych.

Radiowa Dwójka wiele miejsca poświęca literaturze, a do jej inicjatyw w tej dziedzinie należą festiwale poświęcone twórczości wybitnych polskich pisarzy i konkursy na słuchowiska. (PAP)

nno/ ktl/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)