Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
centrum
03.05.2006 12:35

Radom: Główna aleja parku w centrum miasta nosi imię biskupa Jana Chrapka

Główna aleja parku im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu nosi imię biskupa Jana Chrapka. Pomysłodawczynią uczczenia w ten sposób nieżyjącego ordynariusza diecezji radomskiej jest mieszkanka Radomia, Janina Dłuska. Radni tutejszej rady miejskiej poparli tę inicjatywę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Główna aleja parku im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu nosi imię biskupa Jana Chrapka. Pomysłodawczynią uczczenia w ten sposób nieżyjącego ordynariusza diecezji radomskiej jest mieszkanka Radomia, Janina Dłuska. Radni tutejszej rady miejskiej poparli tę inicjatywę.

Janina Dłuska powiedziała w środę PAP, że parkowa aleja będzie pamiątką po biskupie, który przemierzał ją prawie codziennie.

"Tam go często można było spotkać. Biskup Chrapek chciał być z nami, rozmawiał z ludźmi, brał dzieci na ręce. Z katedry biegał do centrum, do naszych prezydentów, podkreślał: +Biegnę coś załatwiać+. To był niezapomniany człowiek, zrobił dla nas bardzo dużo" - mówiła Janina Dłuska.

Projekt uchwały o nadaniu imienia biskupa Jana Chrapka parkowej alei zgłosili radni klubu Wspólnota Samorządowa radomskiej rady miejskiej. W uzasadnieniu radni przypomnieli słowa Jana Pawła II z jego telegramu nadesłanego na uroczystości pogrzebowe Jana Chrapka. Papież tak wspominał biskupa:

"Prawdziwe dzieła biskupa Jana były przyjemne - spełniane z pełnym pogody uśmiechem i kompetencją. (...) Takim go znałem, gdy przewodził michalickiej wspólnocie w Castel Elia, a potem jako biskup w Drohiczynie, potem w Toruniu, a w końcu jako ordynariusz radomski. A jak nie wspomnieć tych +przyjemnych dzieł+, jakimi były ostatnie papieskie pielgrzymki do Ojczyzny, przygotowane w dużej mierze przez biskupa Jana".

Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie nazwania parkowej alei imieniem biskupa Chrapka w ubiegłym tygodniu. Wcześniej radni rozważali nadanie imienia biskupa Jana Chrapka obecnej ulicy Waryńskiego, która znajduje się w pobliżu radomskiej katedry. Nie zgadzali się na to mieszkańcy tej ulicy, którzy wskazywali na koszty, jakie będą musieli ponieść w związku z wymianą dokumentów.

Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej od sierpnia 2000 roku do 18 października 2001 roku, kiedy zginął w wypadku samochodowym w Sieklukach koło Białobrzegów niedaleko Radomia. Został pochowany w sarkofagu w radomskiej katedrze. Był inicjatorem m.in. darmowych jadłodajni, świetlic dla dzieci, przychodni dla ubogich oraz mammobusu, który wykonuje badania mammograficzne kobietom z małych miejscowości diecezji radomskiej. (PAP)

ilo/ mskr/

Tagi: centrum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz