Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radom: Powstało stowarzyszenie na rzecz budowy trasy S - 12

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Wspierające Inicjatywę na Rzecz
Budowy Trasy Szybkiego Ruchu S - 12 powołało we wtorek w Radomiu
dwanaście samorządów z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego
i lubelskiego. Porozumienie zostało podpisane podczas wyjazdowego
posiedzenia komisji gospodarki narodowej Senatu.

Stowarzyszenie Wspierające Inicjatywę na Rzecz Budowy Trasy Szybkiego Ruchu S - 12 powołało we wtorek w Radomiu dwanaście samorządów z trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. Porozumienie zostało podpisane podczas wyjazdowego posiedzenia komisji gospodarki narodowej Senatu.

Jednym z inicjatorów powołania stowarzyszenia gmin, miast i powiatów na rzecz budowy trasy ekspresowej S - 12 jest wiceprzewodniczący senackiej komisji, senator Andrzej Łuczycki z Radomia. Pomysł poparły Urzędy Marszałkowskie trzech województw, przez które biegnie część trasy: mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.

"Stowarzyszenie powinno pomóc małym samorządom w opracowaniu miejskiego planu zagospodarowania i przebiegu trasy. Na sesjach rad powiatów, na których byłem, samorządowcy w stu procentach popierali ten pomysł. Ich zadanie będzie koncentrowało się na osiągnięciu porozumienia z ekologami i właścicielami terenów" - powiedział dziennikarzom Andrzej Łuczycki.

Na spotkaniu został powołany trzyosobowy zespół, który zarejestruje stowarzyszenie i zwoła walne zgromadzenie. Łuczycki ma nadzieję, że do stowarzyszenia przystąpi więcej samorządów. Senator zapowiedział, że parlamentarzyści będą lobbować, aby inwestycja została wpisana do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 13.

Komitet Obywatelski na Rzecz Budowy Trasy S8/S12 wiosną ubiegłego przygotował opracowanie "Znaczenie drogi ekspresowej S8/S12 dla pomyślnej realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju kraju i wynikające stąd przesłanki uwzględnienia trasy S8/S12 w Narodowym Planie Rozwoju". W zeszłym roku inwestycja została usunięta z Planu. Z dokumentu wynika, że droga ekspresowa biegnąca przez Radom, Puławy i Piotrków Trybunalski będzie najtańsza i najkrótsza. Przy trasie leży 22 miasta i ponad 30 gmin, które po przebudowie drogi zostaną zaktywizowane gospodarczo.

Komitet utworzyły trzy osoby: radomianin i ekonomista, Jakub Kluziński, inżynier Radomir Jasiński i architekt Kaja Koziarska. Komitet przez cały rok starał się zainteresować swoją pracą samorządowców, polityków i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, próbując namówić ich na zintegrowane działanie na rzecz trasy. W czerwcu zeszłego roku odbyło się spotkanie samorządowców w tej sprawie, potem petycję do premiera Kazimierza Marcinkiewicza podpisało 50 parlamentarzystów. We wtorek powołano stowarzyszenie samorządowe. Jego siedzibą będzie Radom.

"Myślę, że wielu samorządowców przekonało się, że to nie jest tylko ich własny problem, ale szerszej grupy społecznej" - powiedział Kluziński.

W rozporządzeniu poprzedniego ministra infrastruktury znalazł się zapis o planowanej modernizacji trasy Lublin - Wrocław. Droga ekspresowa łącząca wschód z zachodem prowadziłaby m.in. przez Puławy, Radom i Piotrków Trybunalski. Inwestycja miałaby być realizowana w latach 2007 - 2013, w większości z funduszy unijnych.

Z najnowszego raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że "dwunastka" ma najgorszą nawierzchnię spośród głównych krajowych szlaków. Do natychmiastowego remontu nadaje się prawie 40 proc. jej długości. Droga krajowa nr 12 stanowi fragment intensywnie uczęszczanej tranzytowej drogi Wschód - Zachód, łączącej Europę Zachodnią z Ukrainą. Już teraz praktycznie cały ruch z Ukrainy odbywa się "dwunastką". (PAP)

/ilo

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)