Notowania

wiadomości
06.10.2012 06:15

Radom: Rewitalizacja zabytkowej kamienicy i katedry za pieniądze z UE

Rewitalizację XIX-wiecznej Kamienicy Starościńskiej, wybudowanej na fundamentach średniowiecznego zamku w Radomiu, oraz remont miejscowej katedry udało się w tym roku zrealizować dzięki wsparciu finansowemu z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rewitalizację XIX-wiecznej Kamienicy Starościńskiej, wybudowanej na fundamentach średniowiecznego zamku w Radomiu, oraz remont miejscowej katedry udało się w tym roku zrealizować dzięki wsparciu finansowemu z UE. *

W ramach renowacji Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej przeprowadzone zostały prace budowlano-konserwatorskie wewnątrz budynku. Odnowiono także piwnice, gdzie umieszczono ekspozycję obrazującą historię budynku i efekty wykopalisk archeologicznych. Na wystawie znalazły się m.in. znalezione przez archeologów renesansowe kafle piecowe oraz naczynia szklane i ceramiczne. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 3 mln zł, unijne dofinansowanie wyniosło 2,1 mln zł.

Kamienica przeznaczona została na cele społeczne. Mieści się w niej stacja archeologiczna Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia z władzami Radomia archeolodzy z PAN prowadzą w Radomiu badania naukowe nad początkami i wczesną historią miasta.

W kamienicy będzie także siedziba zespołu harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zrzeszonych w Hufcu Radom.

W pobliżu kamienicy powstał parking i dwa skwery. Na jednym z nich wyeksponowane zostały pozostałości murów obronnych z XIV w., a na drugim - makieta zamku radomskiego. Budynek przeszedł gruntowny remont w ramach realizowanego od kilku lat przez władze Radomia planu rewitalizacji zabytkowego Miasta Kazimierzowskiego.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości przeszło 6,6 mln zł możliwy był także gruntowny remont stuletniej radomskiej katedry. Pieniądze przeznaczono m.in. na konserwację frontowej elewacji katedry, remont dachu, wzmocnienie hełmów wież kościelnych, wymianę bardzo zniszczonej posadzki i nowe ekologiczne ogrzewanie.

Całkowita wartość projektu wynosi 10 mln zł. Unijne wsparcie przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

Pieniądze na renowację radomskich zabytków pochodzą także z kasy miasta. Jak poinformowała PAP rzeczniczka magistratu Katarzyna Piechota-Kaim, w tym roku dotacja miejska na ten cel wyniosła 600 tys. zł. Dofinansowanie otrzymały m.in. parafie na remonty obiektów sakralnych oraz osoby prywatne remontujące zabytkowe kamienice. W sumie w ciągu ostatnich czterech lat miasto wydało na renowację zabytków prawie 6,2 mln zł. (PAP)

ilp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz