Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radziszewska przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet

0
Podziel się:

W środę przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet
rozpoczynający międzynarodową kampanię 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Z tej okazji
pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska ogłosiła utworzenie platformy
działania przeciw przemocy seksualnej wobec kobiet.

W środę przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczynający międzynarodową kampanię 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Z tej okazji pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska ogłosiła utworzenie platformy działania przeciw przemocy seksualnej wobec kobiet.

W środę 25 listopada odbyć się ma spotkanie, podczas którego nastąpi podpisanie Platformy działania "Stop przemocy seksualnej w Polsce", z udziałem przedstawicieli m.in. resortów sprawiedliwości, zdrowia, pracy, spraw wewnętrznych oraz organizacji pozarządowych.

"Chcemy podpisać Platformę działania, aby skuteczniej walczyć z wykorzystywaniem seksualnym kobiet. To jest ogromny obszar, w którym bywa bardzo źle - to przecież handel ludźmi, prostytucja, filmy pornograficzne, przemoc domowa, seksualna, w tym gwałty w rodzinie, molestowanie seksualne dziewczynek. Obszar często niedostrzegany, bo skrywany. Mam nadzieję, że jeśli o tym się będzie coraz więcej mówiło i wprowadzało coraz bardziej skuteczną praktykę realizacji prawa, to osiągniemy sukces" - powiedziała Radziszewska w rozmowie z PAP.

Jak podaje Centrum Praw Kobiet - jedna z organizacji kobiecych, z którą współpracuje Radziszewska - dwie na pięć badanych kobiet zostały zgwałcone lub stały się ofiarami innych form przemocy seksualnej. Ponad 90 proc. osób doświadczających przemocy seksualnej to kobiety. Jednym z głównych problemów jest fakt bardzo niskiego poziomu ujawnienia przestępstw seksualnych w Polsce. Przyjmuje się, że w Polsce dochodzi do ujawnienia jedynie około 8 proc. przestępstw seksualnych. W ponad 90 proc. przypadków zgwałceń sprawcy pozostają bezkarni. Przed złożeniem wniosku o ściganie ofiary powstrzymuje m.in. obawa przed długotrwałą i poniżającą procedurą.

Zdaniem Radziszewskiej sytuacja ta musi się zmienić. Konieczne jest m.in. wprowadzenie systemu szybkiego obejmowania ochroną kobiet, które zgłaszają przemoc seksualną oraz przeszkolenie odpowiedniej liczby sędziów (kobiet i mężczyzn), policjantów i policjantek, lekarzy i lekarek z zakresu problematyki przemocy seksualnej i profesjonalnego kontaktu z kobietą, która padła ofiarą przestępstwa seksualnego. Konieczne są także m.in. właściwie upowszechnione, specjalistyczne, całodobowe telefony zaufania i skuteczne antyprzemocowe programy edukacyjne.

Radziszewska zapowiada także walkę z poniżającymi kobiety reklamami. "Mnie obrażają reklamy seksistowskie, prymitywne. Jak ktoś nie ma pomysłu na sprzedanie produktu - opony, kserokopiarki, batona, dezodorantu - to wykorzystuje taki zły wizerunek kobiety, postrzegając ją tylko jako źródło seksu. Ja bym chciała, żeby tego typu elementy, godzące w godność kobiety lub mężczyzny, zniknęły" - powiedziała Radziszewska.

Dodała, że ma zamiar zorganizować konferencję na ten temat i chciałaby, aby jej efektem były pozytywne rozwiązania nakierowane na tych, którzy pracują na rynku reklamy, przedsiębiorców i tych, którzy reklamy emitują. "Do tej pory były dyskusje nad pojedynczymi reklamami, ale nikt nie zajął się tym tak, żeby rzeczywistość była potem inna" - podkreśliła Radziszewska.

Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, która odbywa się między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 16 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka) to międzynarodowa akcja zainicjowana przez Center for Women's Global Leadership (CWGL) w 1991 r. Wybór tych dat, to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka.

W kampanii "16 Dni" co roku bierze udział kilka tysięcy organizacji w 160 krajach. Każdego roku kampania ma nowe hasło przewodnie. Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem: "Zaangażuj się. Działaj. Domagaj się! Możemy Zakończyć Przemoc Wobec Kobiet!".

Z okazji "16 Dni" w całej Polsce różne grupy, organizacje, osoby indywidualne przygotowują wydarzenia, których celem jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet. Więcej informacji o wydarzeniach w Polsce można znaleźć na stronie Fundacji Feminoteka (www.feminoteka.pl http://www.feminoteka.pl).(PAP)

akw/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)