Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radziwiłł: emigrację lekarzy powstrzyma znaczące zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

0
Podziel się:

Jedynym sposobem rozwiązania problemu
emigracji lekarzy i pielęgniarek jest znaczące zwiększenie
nakładów na ochronę zdrowia - uważa prezes Naczelnej Rady
Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. "Lekarze godnie wynagradzani z
dobrą perspektywą rozwoju zawodowego na pewno wybiorą Polskę" -
podkreślił Radziwiłł w oświadczeniu przesłanym PAP we wtorek.

Jedynym sposobem rozwiązania problemu emigracji lekarzy i pielęgniarek jest znaczące zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. "Lekarze godnie wynagradzani z dobrą perspektywą rozwoju zawodowego na pewno wybiorą Polskę" - podkreślił Radziwiłł w oświadczeniu przesłanym PAP we wtorek.

Radziwiłł odniósł się w ten sposób m.in. do propozycji szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego, według którego w przypadku finansowanych z budżetu rezydentur (gdy lekarz pracuje w szpitalu, w którym robi specjalizację) należałoby rozważyć wprowadzenie umów, które określałyby, że lekarz kończący specjalizację ma obowiązek odpracowania pewnego okresu w wybranym przez siebie szpitalu lub przychodni.

W sytuacji, gdy po ukończeniu specjalizacji lekarz wyjechałby za granicę, miałby obowiązek zwrotu części kosztów poniesionych przez państwo na jego kształcenie. W przesłanym PAP we wtorek oświadczeniu Gosiewski zaznaczył, że jest zwolennikiem utrzymania bezpłatnych studiów medycznych.

W ocenie Radziwiłła, "uznanie studiów lekarskich lub okresu specjalizowania się za rodzaj +kredytu+, do spłacenia którego lekarz byłby zobowiązany po okresie kształcenia, to pomysły niesprawiedliwe w stosunku do tej grupy zawodowej, sprzeczne z zasadą równości obywateli wobec prawa oraz prawem do swobody wyboru swojego miejsca zamieszkania i pracy". Szef NRL dodał, że są to metody zupełnie nieskuteczne.

Według Radziwiłła, studiujących medycynę w Polsce należy zatrzymywać w naszym kraju, tworząc im atrakcyjne warunki pracy i rozwoju zawodowego. Dodał, że lekarzy, którzy podejmują trud specjalizowania się, nie powstrzymają przed emigracją żadne "bariery i zakazy".

Podkreślił, że takie problemy jak m.in. emigracja lekarzy i pielęgniarek, długi szpitali, niedostępność nowoczesnych procedur medycznych można rozwiązać jedynie przez znaczące zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia.

Po ukończeniu studiów medycznych lekarze mogą się zdecydować na specjalizację, która kończy się egzaminem państwowym (trwa od 4-7 lat). Rezydentura to praca na rzecz jednostki, w której lekarz się specjalizuje. Wynagrodzenie z tego tytułu zapewnia minister zdrowia i przekazuje je jednostkom zatrudniającym rezydentów.(PAP)

bpi/ wkr/ gma/ 18:16 07/03/27

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)