Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radziwiłł: konieczne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

0
Podziel się:

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia
nowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy, konieczne jest
natychmiastowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia - uważa
prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Wystosował
on w tej sprawie list do premiera.

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia nowych przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy, konieczne jest natychmiastowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia - uważa prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Wystosował on w tej sprawie list do premiera.

Radziwiłł napisał do Donalda Tuska list, w którym prosi o uchwalenie ustawy, która przewiduje przekazanie części środków Funduszu Pracy do Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz ustawy przewidującej systematyczne zwiększanie składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Projekty obu ustaw zostały przesłane NRL we wrześniu br.

Radziwiłł domaga się również natychmiastowego podjęcia prac nad uporządkowaniem przepisów regulujących wykonywanie zawodu lekarza w szpitalach pracujących zarówno w formie umowy o pracę, jak i na tzw. kontraktach. "Wymaga to nowelizacji ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 o zakładach opieki zdrowotnej, ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych" - napisał.

Prezes NRL podkreślił, że po wejściu w życie od stycznia nowych przepisów dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnej będą musieli uzyskać zgodę lekarza na pracę w dodatkowych godzinach. Prawdopodobnie lekarze będą w zamian żądać podwyżek wynagrodzeń, dlatego dyrektorzy placówek musza mieć środki finansowe na zaspokojenie ich roszczeń. Według Radziwiłła, nie będzie to możliwe bez zwiększenia dopływu środków do Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Według mojego najgłębszego przekonania, uchwalenie wymienionych przepisów jest warunkiem spokoju społecznego w ochronie zdrowia oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom polskich szpitali. Byłoby ono także najlepszą formą realizacji zapewnień przedwyborczych i zawartych w expose Pana Premiera zapowiadających godziwe zarobki lekarzy i pielęgniarek" - napisał prezes NRL.

Unijne przepisy, przyjęte przez Polskę w nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej, ograniczają czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z prawem (tzw. klauzula opt-out), lekarz będzie mógł pracować dłużej, nawet 72 godziny tygodniowo, ale musi się na to zgodzić. Przepisy mówią też o nieprzerywanym 11- godzinnym odpoczynku lekarzy. (PAP)

akw/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)