Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport KE: w ub.r. mniej zgłoszeń o niebezpiecznej żywności i paszach

0
Podziel się:

W 2012 roku liczba zgłoszeń dotyczących niebezpiecznej żywności w UE spadła
w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez KE raportu o
europejskim systemie szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF).

W 2012 roku liczba zgłoszeń dotyczących niebezpiecznej żywności w UE spadła w porównaniu do poprzedniego roku - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez KE raportu o europejskim systemie szybkiego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF).

System działa od 1979 roku. Służy wymianie informacji między europejskimi urzędami ds. bezpieczeństwa żywności o wykrytych w paszach i produktach żywnościowych związkach zagrażających zdrowiu.

Dzięki temu narzędziu inne kraje UE mogą sprawdzić, czy niebezpieczne produkty trafiły też na ich rynek, i podjąć odpowiednie działania, m.in. poinformować opinię publiczną o zagrożeniu.

W ubiegłym roku do RASFF trafiło 8797 zgłoszeń, czyli o 3,9 proc. mniej niż w 2011 roku. O substancjach, które stanowiły poważne zagrożenie dla zdrowia i które trafiły na rynek, informowano 526 razy; to o 14 proc. mniej niż w 2011 roku - czytamy w raporcie Komisji Europejskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej zgłoszeń - 540 - dotyczyło produktów pochodzących z Chin. Na drugim miejscu uplasowały się Indie z 338 powiadomieniami, a na trzecim Turcja (310).

Zgłaszane produkty najczęściej zawierały rakotwórcze aflatoksyny, wytwarzane przez niektóre gatunki pleśni. W przypadku Turcji dotyczyło to owoców i warzyw, Chin - orzechów, a Indii - pasz.

Jak zapowiedział w komunikacie komisarz ds. zdrowia Tonio Borg, Komisja Europejska, która zarządza systemem, zamierza w przyszłości częściej wykorzystywać go do zwalczania oszustw przeciwko łańcuchowi dostaw żywieniowych. Powodem są coraz powszechniejsze skandale żywnościowe, m.in. afera z alkoholem metylowym w Czechach oraz z deklarowaniem mięsa końskiego jako wołowiny.

Już jesienią 2012 roku władze Czech wykorzystywały RASFF do informowania partnerów z UE o przypadkach zatrucia alkoholem metylowym oraz o podjętych krokach. Na skutek afery alkoholowej w Czechach zmarło prawie 40 osób.

Z kolei w 2013 roku to właśnie przy pomocy RASFF irlandzki urząd zajmujący się bezpieczeństwem żywności przekazał swoim partnerom informacje na temat wykrycia śladowych ilości koniny w produktach oznaczanych jako wołowe. "W rezultacie udało się dotrzeć do tych produktów i wycofać je z rynku" - podkreślił komisarz Borg.

Do RASFF oprócz krajów UE należą Norwegia, Liechtenstein, Islandia, a także Szwajcaria. W lipcu 2013 roku przystąpi do niego Chorwacja.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

jhp/ jzi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)