Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport: na Litwie najbardziej agresywny jest wywiad rosyjski

0
Podziel się:

Najbardziej aktywnymi obcymi służbami wywiadowczymi działającymi przeciwko Litwie są służby rosyjski.

Raport: na Litwie najbardziej agresywny jest wywiad rosyjski
(theprint/iStockphoto)
bEEsrEyd

Najbardziej aktywnymi i agresywnymi obcymi służbami wywiadowczymi działającymi przeciwko Litwie są służby rosyjskie - napisano w opublikowanym w piątek raporcie litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa.

Z raportu wynika, że przeciwko interesom Litwy jest też skierowana działalność niektórych służb specjalnych Białorusi.

- _ Celem realizowanych operacji jest pozyskiwanie tajnych informacji na temat litewskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej, sytuacji gospodarczej, realizacji strategicznych projektów energetycznych, a także wywieranie wpływu na procesy polityczne, ekonomiczne i społeczne zachodzące w kraju _ - czytamy w raporcie.

bEEsrEyf

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Litwy, to - według raportu - największym zagrożeniem jest zależność od rosyjskiego koncernu Gazprom - jedynego źródła dostaw gazu dla Litwy.

Jak wskazano w raporcie, Rosja szczególnie wiele uwagi poświęca litewskim działaniom skierowanym na wdrażanie trzeciego unijnego pakietu energetycznego, a także budowie w Kłajpedzie terminalu gazu skroplonego i siłowni atomowej w Wisaginii (Visaginas).

W raporcie odnotowuje się też, że szczególną uwagę rosyjskich służb bezpieczeństwa zwraca działalność pewnych litewskich parlamentarnych partii politycznych, które powstały na gruncie etnicznym. W ocenie litewskich służb bezpieczeństwa rosyjskie służby specjalne usiłują wykorzystać napięcia społeczne wewnątrz Litwy, pogłębiać waśnie między różnymi grupami etnicznymi, podtrzymywać niezadowolenie grup narodowościowych z działań litewskich władz.

Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa prognozuje, że rosyjski wywiad jeszcze zaktywizuje działania na Litwie, gdy ta od 1 lipca obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

bEEsrEyl
Czytaj więcej w Money.pl
Alpejska krowa 1 jest szpiegiem? Dziś proces Ona miała pseudonim alpejska krowa 1, on nie wiadomo. Nie chcą ujawnić swojej tożsamości i nie zamierzają składać zeznań.
Niezwykła propozycja Rosji. Chodzi o wywiad Władymir Putin polecił Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, by zawarła porozumienie o współpracy w sferze kontrwywiadu wojskowego z Polską.
Obcy wywiad interesuje się Polską. Dlaczego? Polska jako aktywny uczestnik takich struktur jak Unia Europejska czy Pakt Północnoatlantycki znajduje się w stałym zainteresowaniu obcych służb wywiadowczych.
bEEsrEyG
raport
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)