Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RCB: sytuacja pogodowa stabilna, uwaga na ciężki śnieg

0
Podziel się:

Sytuacja pogodowa w Polsce jest stabilna, nie ma poważnych zagrożeń -
oceniła w piątek dyżurna Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przestrzegła przed rosnącym ciężarem
padającego śniegu, szczególnie na południu kraju, co rodzi konieczność odśnieżania dachów.

Sytuacja pogodowa w Polsce jest stabilna, nie ma poważnych zagrożeń - oceniła w piątek dyżurna Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przestrzegła przed rosnącym ciężarem padającego śniegu, szczególnie na południu kraju, co rodzi konieczność odśnieżania dachów.

Od kilku dni na większości terytorium Polski pada śnieg. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w piątek o godz. 6.00 wszystkie drogi krajowe były przejezdne i czarne, ale miejscami zalega błoto pośniegowe. Lokalna śliskość może występować na drogach województw: wielkopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Według prognoz IMiGW, w najbliższych dniach czekają nas okresowo duże opady śniegu, śniegu z deszczem, a także lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna wyniesie od -3 stopni C do 0 stopni C, jedynie na Podkarpaciu może być 1 stopień C. Wschodni i północny wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami na północnym-zachodzie dość silny i porywisty, w porywach do 45 km/h.

Emilia Wieremczuk, dyżurna Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że IMiGW ostrzega, iż w związku z temperaturą rosnącą do zera stopni, padający śnieg jest coraz cięższy. "Dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i mazowieckiego IMiGW wydało ostrzeżenie o przekroczeniu normy obciążenia śniegowego, więc trzeba zwrócić uwagę na śnieg zalegający na dachach" - wskazała.

W związku z utrzymującymi się opadami śniegu wojewoda małopolski Stanisław Kracik przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku odśnieżania. Tamtejszy Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego systematycznie przeprowadza kontrole dachów wielkopowierzchniowych.

RCB zapewnia, że sytuacja powodziowa w kraju jest na bieżąco monitorowana i - w razie potrzeby - w gotowości pozostaje straż pożarna i wojsko. Rano stany alarmowe były przekroczone w trzech miejscach: w woj. lubelskim (Malowa Góra na rzece Krzna) i zachodniopomorskim (w Gozdowicach i Bielinku na Odrze). W 13 miejscach odnotowano stany ostrzegawcze (woj.: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, podlaskie, lubuskie i wielkopolskie).

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie na Lubelszczyźnie były w piątek przejezdne, ale bardzo śliskie. Rano padał intensywny śnieg, później opady zmniejszyły się. Nawierzchnie dróg krajowych są czarne i mokre, miejscami pokryte warstwą błota pośniegowego. Wiele dróg wojewódzkich pokrywa zajeżdżony śnieg. Najgorzej jeździ się na Zamojszczyźnie. Na drogach: Zamość-Kraśniczyn, Sułów-Zwierzyniec i Rachanie-Dołhobyczów kierowcy mogą napotkać zaspy i koleiny - podały służby drogowe.

Po nocnych obfitych opadach śniegu w Wielkopolsce w piątek na wszystkich drogach panują trudne warunki. Opady śniegu prawdopodobnie były przyczyną zawalenia się hali magazynowej w okolicach Konina. Zalegające na niektórych trasach błoto pośniegowe jest przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Utrudnienie związane z likwidacja skutków wypadków komplikują jazdę na różnych odcinkach dróg m.in. na drodze krajowej nr 11 w okolicach Sokołowa, gdzie tir wpadł do rowu.

Obfite opady śniegu były prawdopodobnie przyczyną zawalenia się w nocy hali magazynowej, hurtowni środków ochrony roślin. "Nikt w wyniku tego zawalenia nie ucierpiał" - powiedział PAP wielkopolski oficer dyżurny straży pożarnej.

Zgodnie z ostatnim komunikatem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, trasy wojewódzkie w większości jeszcze pokrywa zjeżdżona warstwa śniegu, na pozostałych leży błoto pośniegowe.

W Małopolsce warunki są trudne, ale wszystkie drogi są przejezdne - poinformowało PAP Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Utrudnienia powoduje padający śnieg. Wzdłuż tych odcinków dróg krajowych, które są najbardziej narażone na nawiewanie śniegu, założone są zasłony przeciwśnieżne o łącznej długości 25 km. Sytuację na drogach można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej www.krakow.gddkia.gov.pl i na stronie: www.zdw.krakow.pl.

W Małopolsce na osoby bezdomne i ubogie czeka 1400 miejsc w noclegowniach i schroniskach. Każdego dnia 47 kuchni i jadłodajni zapewnia 6300 gorących posiłków, z których mogą skorzystać osoby bezdomne i ubogie. W regionie działa też 10 łaźni dla osób bezdomnych. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 16 punktów pomocy medycznej.

Od czwartkowego popołudnia w całym regionie pomorskim nieprzerwanie pada drobny śnieg. Jak poinformował PAP rano Bogusław Moniuszko, naczelnik wydziału dróg gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie szlaki komunikacyjne, którymi administruje instytucja są przejezdne. Niemal cały sprzęt odśnieżający, jakim dysponuje gdański oddział GDDKiA, dzień i noc pracuje nieprzerwanie na drogach województwa.

W woj. warmińsko-mazurskim śnieg pada w piątek niemal bez przerwy, ale główne drogi są przejezdne, do centrum zarządzania kryzysowego przy wojewodzie nie dotarły żadne sygnały świadczące o tym, by któraś z wsi była odcięta od świata, wszędzie dociera też energia elektryczna. Ponieważ na drogach jest ślisko, policja notuje więcej kolizji, występują też drobne utrudnienia na drogach krajowych, np. gdy tiry nie mogą podjechać pod wzniesienia. Ciężko chodzi się też po zasypanych chodnikach - przechodnie brną w śniegu, jest ślisko. (PAP)

wkt/ kpr/ aks/ mmd/ jwo/ kop/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)