Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RE: Azerbejdżan musi osłabić presję na media i internet

0
Podziel się:

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks wezwał we
wtorek Azerbejdżan, by zaniechał ataków na wolność słowa, w szczególności wobec dziennikarzy i
użytkowników mediów społecznościowych.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks wezwał we wtorek Azerbejdżan, by zaniechał ataków na wolność słowa, w szczególności wobec dziennikarzy i użytkowników mediów społecznościowych.

"Nękanie dziennikarzy i innych osób w Azerbejdżanie wyrażających krytyczne poglądy jest źródłem poważnego niepokoju w kwestii praw człowieka" - oświadczył Muiżnieks w komunikacie.

Wezwał władze w Baku, by "uwolniły wszystkie osoby przetrzymywane za swoje opinie". Zaapelował o "poprawę prawa i praktyki w kwestiach wolności słowa i zgromadzeń, wzmocnienie niezależności i obiektywności sądów", które, jak wskazał, wydają szczególnie surowe wyroki na dziennikarzy.

Komisarz Rady Europy uznał też za konieczne całkowite zniesienie kary za zniesławienie. Wyraził ubolewanie, że ostatnio w Azerbejdżanie przyjęto zmiany prawne, których celem jest "ułatwienie postępowania karnego za zniesławienie w internecie".

W br. parlament Azerbejdżanu przyjął ustawę, która przewiduje, że "oszczerstwa" i "obelgi" w internecie będą podlegać karze więzienia. Zgodził się też na wydłużenie z 15 dni do trzech miesięcy okresu, w jakim mogą być przetrzymywane w areszcie osoby zatrzymane za sprawy "administracyjne"; często są to opozycjoniści.

Organizacje praw człowieka regularnie oskarżają reżim prezydenta Ilhama Alijewa o prześladowanie dziennikarzy i więzienie opozycjonistów.

Na październik zaplanowano wybory prezydenckie w Azerbejdżanie. Ich faworytem jest Alijew. (PAP)

awl/ ro/

14331701 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)