Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RE: Zgromadzenie Parlamentarne nie przyjęło sankcji wobec Rosji

0
Podziel się:

#
dochodzi komentarz polskiego delegata i stanowisko polskiej delegacji
#

# dochodzi komentarz polskiego delegata i stanowisko polskiej delegacji #

01.10. Strasburg (PAP) - Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) nie zgodziło się w czwartek na sankcje wobec Rosji za nierespektowanie przez nią rezolucji Zgromadzenia w sprawie zeszłorocznej wojny z Gruzją i potwierdziło prawo delegacji rosyjskiej do głosu. Zgromadzenie zaznaczyło, że zdecydowało się "dać czas" Rosji.

Stosunkiem głosów 88 do 35, przy 10 wstrzymujących się, parlamentarzyści Rady Europy potwierdzili "ratyfikację pełnomocnictw delegacji rosyjskiej". Oznacza to odrzucenie propozycji zawieszenia głosu rosyjskiej delegacji w tej instytucji. Ale jednocześnie Zgromadzenie podkreśliło raz jeszcze, że Rosja nie przestrzega zaleceń RE w sprawie konsekwencji konfliktu w Abchazji i Osetii Południowej. Zdaniem ZPRE, wstrzymanie się z sankcjami "pozwoli władzom rosyjskim zaangażować się w konkretny i konstruktywny dialog".

Pod wnioskiem o zawieszenie prawa głosu delegacji Rosji - w odpowiedzi na wkroczenie jej armii do Gruzji w sierpniu zeszłego roku - podpisało się w sumie 72 delegatów. Wśród nich byli deputowani z wielu krajów, w tym zdecydowana większość polskich delegatów w ZPRE - 16 (na 22 wszystkich reprezentantów Polski w tej instytucji).

Senator Piotr Wach, członek polskiej delegacji i jeden z sygnatariuszy wspomnianej petycji, skomentował w rozmowie z PAP czwartkowe głosowanie, mówiąc, że "Zgromadzenie z wielką, być może za dużą ostrożnością i atencją podeszło do Rosji". "Uważam, że to jest błąd, ale mogę się mylić" - zastrzegł. Dodał, że dopiero za kilka miesięcy będzie widać, czy "Rosja na skutek zintensyfikowanego dialogu i napomnień ustnych do stycznia przyszłego roku wykona jakieś praktyczne kroki (...), np. czy wpuści obserwatorów (europejskich do Abchazji i Osetii Południowej - PAP)".

W środę Zgromadzenie skrytykowało Rosję, zarzucając jej, że nie spełnia swych zobowiązań w Gruzji. W raporcie dotyczącym przestrzegania przez oba państwa zobowiązań wobec Rady Europy oznajmiło, że "Rosja nie spełniła większości postulatów" RE. "Można nawet powiedzieć, że cofnęła się, jeśli chodzi o minimalne warunki pożytecznego dialogu" - napisano w raporcie.

W dwóch rezolucjach, z 2008 i 2009 roku, ZPRE żądało respektowania integralności terytorialnej Gruzji, dostępu obserwatorów Unii Europejskiej do Abchazji i Osetii Południowej oraz możliwości swobodnego przemieszczania się gruzińskich cywilów.(PAP)

szl/ awl/ mmp/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)