Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Recital niemieckiego organisty na festiwalu w Leżajsku

0
Podziel się

Niemiecki organista Gerhard Gnann wystąpił w poniedziałkowy wieczór na XIX
Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

bEirbIyJ

Niemiecki organista Gerhard Gnann wystąpił w poniedziałkowy wieczór na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpackie).

W leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów zabrzmiały kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Justina H. Knechta, Johanna Ludwiga Krebsa.

W imprezie, która rozpoczęła się 14 czerwca, biorą udział muzycy reprezentujący Polskę, Rosję, Litwę, Ukrainę i Niemcy. Koncertują oni na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. W ramach festiwalu zaplanowano łącznie 10 koncertów. Odbywają się one tradycyjnie w poniedziałki.

bEirbIyL

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Festiwal zakończy się 16 sierpnia recitalem organowym znakomitego polskiego artysty Józefa Serafina, dyrektora artystycznego leżajskiego festiwalu, oraz koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej.

Gerhard Gnann jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Belgii, Niemczech i Szwajcarii. W 1997 roku został profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie w 2003 roku otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia pedagogiczne. Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji m.in. w Grazu, Kopenhadze, Perugii, Sejnach. Koncertuje w wielu krajach świata. Ma w swoim dorobku nagrania płytowe i radiowe.(PAP)

bEirbIyR

api/ abe/ gma/

bEirbIzm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)