Notowania

egipt
03.12.2012 17:42

Referendum w Egipcie. Doradca prezydenta: Będzie nadzór Rady Prawnej

Rada nie skomentowała dotychczas wypowiedzi doradcy Mursiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marzouk113/cc/wikimedia)

Najwyższa Rada Prawna, zwierzchni organ wymiaru sprawiedliwości Egiptu, zgodziła się nadzorować referendum konstytucyjne - poinformował doradca prezydenta Mohammeda Mursiego. Dzień wcześniej egipski Klub Sędziów wezwał do bojkotu głosowania.

_ - Najwyższa Rada Prawna spotkała się i postanowiła oddelegować sędziów i członków prokuratury generalnej do nadzorowania referendum _, które zaplanowano na 15 grudnia - powiedział doradca Mursiego ds. prawnych Mohamed Gadallah. Dodał, że do monitorowania głosowania potrzebnych jest ok. 10 tys. sędziów. _ Zdali sobie sprawę, że jest to ich obowiązek wobec narodu _ - powiedział Gadallah.

Rada nie skomentowała dotychczas wypowiedzi doradcy Mursiego.

W niedzielę wpływowy, choć nieoficjalny Klub Sędziów, który zrzesza sędziów z całego kraju, zaapelował do swoich członków, by zbojkotowali referendum w sprawie projektu konstytucji uchwalonego pod presją islamistów. Taki bojkot mógłby podważyć wiarygodność głosowania i doprowadzić do jeszcze głębszych sporów w kraju - pisze agencja Reutera.

Jednak według Gadallaha poniedziałkowa decyzja Rady oznacza, że ryzyko bojkotu minęło.

Rada oraz Klub stanowczo potępiły ogłoszony 22 listopada przez Mursiego pakiet dekretów znacznie poszerzających jego kompetencje. Dekrety uniemożliwiają m.in. tymczasowe zaskarżanie działań prezydenta w sądach. Mursi twierdzi, że jego dekrety są niezbędne, by chronić demokratyczną transformację kraju.

W niedzielę Rada bezterminowo zawiesiła posiedzenia aż do czasu, gdy będzie mogła pracować _ bez zewnętrznych nacisków _. Odwołała posiedzenie ws. legalności konstytuanty, jako powód podając _ presję psychologiczną i fizyczną _. Członkowie Rady oświadczyli, że są gotowi powrócić do pracy i ocenić legalność decyzji Zgromadzenia Konstytucyjnego z chwilą, gdy ustaną demonstracje uliczne i naciski na sędziów ze strony zwolenników Mursiego.

Opozycja wezwała do kolejnych protestów we wtorek na kairskim placu Tahrir, na którym 23 listopada swój obóz rozbili przeciwnicy prezydenta.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie w Money.pl
Będzie nadzór nad referendum w Egipcie? Ahmed el-Zend oświadczył na konferencji prasowej w Kairze, że po konsultacjach z oddziałami Klubu w różnych prowincjach kraju zapadła jednomyślna decyzja sędziów.
Egipt państem islamskim? Prezydent apeluje Referendum w sprawie projektu nowej konstytucji odbędzie się 15 grudnia.
Prezydent przesadził? Kolejne ofiary protestów Jedna osoba zginęła, a 60 zostało rannych wieczorem podczas antyprezydenckich protestów w mieście Damanhur, położonym w delcie Nilu.
Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz