Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w sprawie Lasów Państwowych?

0
Podziel się:

PiS proponuje, by przeprowadzić je razem z wyborami samorządowymi.

Referendum w sprawie Lasów Państwowych?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rząd chce włączenia Lasów Państwowych do jednostek sektora finansów publicznych. PiS proponuje, by referendum w tej sprawie przeprowadzić razem z wyborami samorządowymi. Przeciwne referendum są PO i PSL, a SLD jest sceptyczne.

Propozycję w sprawie referendum przedstawił dziś poseł PiS, były minister środowiska Jan Szyszko_ . - Składamy projekt uchwały w sprawie ogłoszenia referendum z pytaniem Czy jesteś za włączeniem Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, zgodnie z propozycją ministra finansów, co prowadzi konsekwentnie do ich prywatyzacji? _ - poinformował Szyszko.

_ - Chcemy, aby w tej sprawie wypowiedziało się całe społeczeństwo. Lasy to jedna czwarta terytorium kraju, która jest w ręku państwa i która zapewnia Polakom poczucie bezpieczeństwa _ - podkreślił.

Jego zdaniem propozycje rządu PO-PSL zmierzają do prywatyzacji Lasów Polskich. _ Od 3 lat koalicja PO-PSL dąży do destrukcji prawa leśnego _ - ocenił Szyszko.

*Zgodnie z konstytucją *referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Kilka tygodni temu rząd zatwierdził strategię zarządzania długiem publicznym w latach 2011-2014. Zgodnie z tym dokumentem, jednostki sektora finansów publicznych będą musiały lokować swoje pieniądze na kontach resortu finansów. Do tego sektora ma być włączone Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W środę minister finansów Jacek Rostowski spotkał się z dyrekcją Lasów Państwowych i szefami klubów PO i PSL. Minister powiedział, że rozmowy ws. propozycji rządu o włączeniu Lasów do jednostek sektora finansów publicznych będą kontynuowane. Jak wyjaśnił, propozycja MF jest taka, że środki Lasów Państwowych będą w sektorze finansów publicznych. Zastrzegł jednak, że nie oznacza to, iż będą one w budżecie.

Odnosząc się do propozycji zorganizowania referendum, rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz powiedział, że Platforma jest temu przeciwna. _ To zły pomysł, Lasy Państwowe są całkowicie bezpieczne, nie ma mowy o prywatyzacji, nie zabraknie pieniędzy dla Lasów _ - podkreślił.

Przeciwny pomysłowi referendum jest szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. _ To nie ma sensu _ - powiedział. Jak podkreślił, nie ma projektu, który miałby prowadzić do prywatyzacji Lasów Państwowych. _ Zespół Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Ministerstwa Finansów pracuje nad nowymi rozwiązaniami _ - zaznaczył Żelichowski.

Sceptyczny wobec propozycji PiS jest poseł SLD Eugeniusz Czykwin z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jego zdaniem, jeśli Lasy Państwowe miałyby zostać włączone do sektora finansów publicznych, to wyłącznie w porozumieniu ze stroną zainteresowaną, czyli m.in. władzami Lasów. Te z kolei - według Czykwina - są tego typu pomysłom przeciwne.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)