Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma europejskich uniwersytetów tematem konferencji w Sopocie

0
Podziel się:

Uczelnie powinny kształcić lepiej i w sposób bardziej dostosowany do rynku
pracy i potrzeb gospodarki - zaleca Komisja Europejska. Sposoby wdrażania priorytetów UE w
dziedzinie szkolnictwa wyższego są tematem rozpoczętej w poniedziałek konferencji w Sopocie.

Uczelnie powinny kształcić lepiej i w sposób bardziej dostosowany do rynku pracy i potrzeb gospodarki - zaleca Komisja Europejska. Sposoby wdrażania priorytetów UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego są tematem rozpoczętej w poniedziałek konferencji w Sopocie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka polskiej prezydencji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Magdalena Kula, międzynarodowa konferencji odbywa się w ramach tej prezydencji. "Konferencja będzie nawiązywała do Komunikatu w sprawie modernizacji systemów szkolnictwa wyższego, opublikowanego przez Komisję Europejską w dniu 20 września 2011 r. Dokument ten stanowi część unijnej strategii na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego" - wyjaśniła.

Jak dodała, w konferencji uczestniczą przedstawiciele krajów członkowskich UE oraz eksperci w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Według niej, Polska będzie mogła w Sopocie zaprezentować swoje dobre wzorce - reformujące szkolnictwo wyższe i karierę akademicką ustawy, obowiązujące od 1 października.

"Mimo że komunikat Komisji Europejskiej o kierunku zmian w szkolnictwie wyższym został ogłoszony dopiero 20 września, to polska reforma, przygotowana wcześniej, jest całkowicie zgodna z priorytetami, które są w nim zawarte. Ta konferencja w Sopocie jest okazją żeby przedstawić nasze rozwiązania. Oczywiście poszczególne państwa europejskie będą szukały własnych rozwiązań prawnych, które odpowiadałyby ich specyfice, ale po części będą mogły skorzystać z naszych doświadczeń" - powiedziała Kula.

Jak dodała, modernizacja uczelni w UE zakłada zwiększenie udziału osób z wyższym wykształceniem w grupie wiekowej 30-34 lata do 40 proc. "Ponieważ Polska ma już stosunkowo wysoki odsetek osób z wyższym wykształceniem w tej grupie wiekowej, my stawiam sobie ambitniejszy cel i planujemy, że w 2020 r. w naszym kraju 45 proc. osób w wielu od 30 do 34 lata będzie miało ukończone studia. Prognozy mówią, że w 2020 r. ok. 35 proc. miejsc pracy w Unii Europejskiej będzie wymagało wyższego wykształcenia" - wyjaśniła rzeczniczka.

"Po drugie staramy się zbliżyć uczelnie do rynku pracy i zintensyfikować współpracę między szkołami a biznesem oraz pracujemy na rzecz podwyższenia jakości kształcenia, aby zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy" - podkreśliła.

Sopocka konferencja będzie trwała do wtorku. (PAP)

ula/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)