Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Regionalne fundusze ochrony środowiska wspomogą samorządowców

0
Podziel się:

Szefowie pięciu regionalnych funduszy ochrony środowiska chcą wesprzeć
samorządowców w przygotowaniu i realizacji strategii rozwoju Polski Zachodniej - poinformował w
czwartek PAP prezes wielkopolskiego funduszu Przemysław Gonera.

Szefowie pięciu regionalnych funduszy ochrony środowiska chcą wesprzeć samorządowców w przygotowaniu i realizacji strategii rozwoju Polski Zachodniej - poinformował w czwartek PAP prezes wielkopolskiego funduszu Przemysław Gonera.

W sierpniu w Szczecinie marszałkowie pięciu województw zachodniej Polski (lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego) podpisali porozumienie w sprawie wspólnych prac nad strategią i programem operacyjnym rozwoju Polski zachodniej. Liczą, że jego realizacja pomoże w staraniach o dodatkowe środki unijne na inwestycje.

Wspólną deklarację w sprawie czynnego włączenia się w tworzenie i realizację tej strategii podpisali w Poznaniu podczas Targów Poleko prezesi Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Opola, Szczecina, Poznania, Zielonej Góry i Wrocławia,

"Fundusze dysponują doświadczoną kadrą, mają wiedzę na temat wspólnego finansowania inwestycji proekologicznych, i co najważniejsze, środki na ich realizację. Wszystkie te nasze zasoby będzie można wykorzystać przy tworzeniu strategii i jej realizacji." - powiedział PAP Przemysław Gonera.

Zanim powstanie strategia, dokonana zostanie diagnoza sytuacji w pięciu regionach i na jej podstawie opracowana strategia, która ma być podstawą programu operacyjnego dla całej zachodniej części kraju.

Wśród przedsięwzięć, które marszałkowie mają nadzieję realizować w ramach przyszłej strategii przy udziale środków unijnych, wymieniono m.in. drogę ekspresową Koszalin-Śląsk, działania przeciwpowodziowe, inwestycje związane z poprawą warunków żeglugi na Odrze. Te dwa ostatnie działania mogłyby być wspierane przez regionalne fundusze.

W tekście porozumienia samorządowców zapisano m.in., że strony podejmą prace nad stworzeniem programu operacyjnego, który będzie służył rozwojowi wszystkich pięciu województw. Priorytetami mają być: komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej związki z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne i rozwój miast oraz turystyka. (PAP)

kpr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)