Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rehn: Chorwacja przystąpi do UE, ale za wcześnie, by mówić o datach

0
Podziel się:

Chorwacja jest na
drodze do tego, by stać się 28. członkiem Unii Europejskiej, ale
jest jeszcze za wcześnie, by ustalić konkretną datę - powiedział
unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn w opublikowanym w
czwartek wywiadzie.

Chorwacja jest na drodze do tego, by stać się 28. członkiem Unii Europejskiej, ale jest jeszcze za wcześnie, by ustalić konkretną datę - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

Rehn powiedział chorwackiemu dziennikowi "Jutarnji List", że jest zadowolony z postępów uczynionych przez Zagrzeb.

Chorwacja rozpoczęła negocjacje członkowskie w październiku 2005 r., kiedy zdecydowała się na współpracę z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii. Doprowadziło to do aresztowania byłego generała Ante Gotoviny, oskarżonego o zbrodnie na Serbach.

Chorwacja ma już otwartych 12 z 35 obszarów negocjacyjnych. W czwartek ambasadorowie "27" w Brukseli zaakceptowali otwarcie dwóch kolejnych, które dotyczą zdrowia i ochrony konsumentów oraz relacji zewnętrznych.

"Spodziewam się, że Chorwacja zostanie 28. krajem członkowskim około końca tej dekady, jeśli podejmie decyzyjne kroki w reformach sądownictwa i gospodarki" - oświadczył Rehn.

Dodał, że UE powstrzyma się od ustalenia konkretnej daty zbyt wcześnie, po tym gdy akcesja Bułgarii i Rumunii musiała zostać przesunięta o rok ze względu na powolne reformy.

"To jest lekcja, jakiej się nauczyliśmy. Nie wyznaczamy więcej terminów, dopóki nie widzimy, że kraj jest gotowy zakończyć rozmowy akcesyjne przed określoną datą" - podkreślił unijny komisarz. (PAP)

ksaj/ mc/

4287 3082 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)